Zahraničí

Putin může vyhlásit třetí světovou válku v nejbližších dnech, prohlásil ministr

Putin může vyhlásit třetí světovou válku v nejbližších dnech, prohlásil ministr
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: Profimedia

Britského ministra obrany Bena Wallace by nepřekvapilo, kdyby ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil novou světovou válku a nařídil občanům masivní mobilizaci. Řekl to tamějším médiím. Západ s obavami vyhlíží oslavy porážky nacistického Německa, které mají být pro konflikt na Ukrajině zlomové.

Vladimir Putin je schopný v nejbližších dnech vyhlásit třetí světovou válku, varoval britský ministr obrany Ben Wallace. Podle něj by mohl šéf Kremlu nařídit masivní všeobecnou mobilizaci a 9. květen, kdy si Rusko připomíná konec druhé světové války, využít k oznámení ruské operace proti "nacistům" na celém světě.

O jeho alarmujících slovech informoval portál Mirror. "Já se ho nebojím," prohlásil o Putinovi. "Měli bychom být vděční, že máme jaderný arzenál. Navíc jsme součástí NATO, jehož 30 národů Putina převyšuje ve vojenské výzbroji, počtu vojáků i válečném potenciálu," doplnil.

Wallace navázal na varování britské ministryně zahraničí Liz Trussové, která Daily Mailu popsala jeden z nejčernějších scénářů konfliktu na Ukrajině. "Jestliže (Putin) jakkoliv uspěje, bude to znamenat uvržení Evropy do zmaru a následky budou příšerné i pro zbytek světa," uvedla s tím, že válčit by se na starém kontinentu mohlo až 10 let.

Související obsah

Západ vedle uvalení sankcí na Rusko podporuje Ukrajinu i dodávkami vojenského materiálu včetně těžké techniky. Moskva na to reagovala zopakováním výhrůžek útokem, riziko nukleární války je podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova "velmi vážné".

Zatím poslední vzkaz západním státům poslal tento týden sám Putin. Moskva by podle něj v případě ohrožení použila "prostředky, které nepřátelé Ruska zatím nemají". Západ se prý snaží Rusko oslabit prostřednictvím rusofobů a neonacistů. 

Putin teď hraje na Ukrajině podle expertů o všechno:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz