Zahraničí

Lhali jsme vám, přiznali Ukrajinci. Duch Kyjeva sestřelující Rusy neexistuje

Lhali jsme vám, přiznali Ukrajinci. Duch Kyjeva sestřelující Rusy neexistuje
Ilustrační foto | Zdroj: TV Nova

Pilot s přezdívkou Duch Kyjeva, který měl sestřelit přes 40 ruských letadel, nikdy neexistoval. Ukrajinské úřady přiznaly, že si ho úplně vymyslely. Mýtickou postavu "kositele" nepřátelských vojáků chtěly používat k povzbuzení armády i občanů.

Válečný hrdina a zkušený pilot stíhačky, který nikdy neminul. Povídačky o Duchovi Kyjeva kolovaly mezi lidmi od začátku války. Měl sestřelit přinejmenším 40 ruských letounů. Jenomže Ukrajinci si ho kompletně vymysleli.

Úřady to přiznaly poté, co západní média o víkendu Ducha Kyjeva identifikovala jako Stepana Tarabalku, informovala v pondělí agentura AP. Tarabalka byl skutečný pilot, který zahynul po přestřelce s ruskou přesilou. "Duch Kyjeva představuje superhrdinskou legendu, kterou si vytvořili Ukrajinci," napsalo ukrajinské letectvo na facebooku.

Související obsah

"Informace o smrti Ducha Kyjeva je chybná. Duch Kyjeva je na živu, zosobňuje kolektivního ducha vysoce kvalifikovaných pilotů naší taktické brigády, kteří úspěšně brání Kyjev a celou oblast," doplnilo.

Příběhy o vymyšleném letci šířili nejenom uživatelé sociálních sítích, na budování mýtu se podílel třeba i bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko. Ten 25. února zveřejnil na twitteru fotku muže, kterého vydával za Ducha Kyjeva. Stejný snímek přitom ukrajinské ministerstvo obrany sdílelo už před třemi lety.

Zelenskyj se setkal s americkými ministry. Více v reportáži TV Nova:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz