Domácí

Zemřel významný vědec z Univerzity Karlovy. Bylo mu 70 let

Zemřel významný vědec z Univerzity Karlovy. Bylo mu 70 let
Bořivoj Hnízdo | Zdroj: FSV UK

Ve věku 70 let zemřel profesor Bořivoj Hnízdo. Vysokoškolský pedagog působil v Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Poslední rozloučení se uskuteční 4. května v Písecké bráně na pražských Hradčanech.

Bývalý ředitel Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd (FSV) Univerzity Karlovy zemřel ve středu 27. dubna. Bylo mu 70 let. Na svých stránkách o tom FSV informovala v pondělí.

Hnízdo strávil část svého života ve Velké Británii. Po sametové revoluci se z emigrace vrátil a patřil mezi ty, kteří v Československu obnovovali obor politologie. "Počátkem 90. let byl pro české sociální vědy jeho návrat z emigrace povzbuzením. V postkomunistickém akademickém prostředí mnoho znamenaly jeho několikaleté zkušenosti z Velké Británie a jeho celkový rozhled," uvedla jeho kolegyně z Katedry politologie Malvína Krausz Hladká.

Související obsah

Mezi hlavní zájmy Hnízda patřily geopolitika, jazyková politika a geopolitické proměny ve 20. a 21. století. "Pro profesora Hnízda zůstala výuka na prvním místě po celou dobu jeho akademické kariéry. Až do svých posledních dnů přednášel a konzultoval studentské práce. Přinesl noblesu a galantnost, představoval gentlemanství a kosmopolitismus – všechno tak žádané a ceněné hodnoty i v současném světě," sdělila Malvína Krausz Hladká.

Hnízdo mimo jiné založil renomovaný časopis The Annual of Language and Politics and Politics of Identity. Poslední rozloučení s významným politologem se uskuteční ve středu 4. května v Písecké bráně.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz