Domácí

Zemřela jedna z nejvýznamnějších českých sochařek. Bylo jí 92

Zemřela jedna z nejvýznamnějších českých sochařek. Bylo jí 92
Vlasta Prachatická | Zdroj: Jaroslav Brabec

Ve věku 92 let zemřela ve středu uznávaná česká sochařka Vlasta Prachatická. Autorka několika sochařských portrétů slavných osobností byla od roku 2006 čestnou členkou britské společnosti sochařů Society of Portrait Sculptors.

Vlasta Prachatická, jedna z nejvýznamnějších českých sochařek, zemřela ve středu ve věku 92 let. Členka britské společnosti portrétních sochařů The Society of Portrait Sculptors je autorkou řady sochařských portrétů českých osobností.

Vlasta Prachatická vystudovala kamenosochařskou školu v Hořicích a Akademii výtvarných umění v Praze. V roce 1953 uzavřela sňatek se sochařem Stanislavem Kolíbalem. Narodil se jim syn Pavel, který je architektem, a dcera Markéta, která je výtvarnicí.

Související obsah

"Ve své tvorbě se věnovala výhradně sochařskému portrétu a v tomto oboru se stala jednou z nejrespektovanějších osobností českého výtvarného umění druhé poloviny 20. století," napsalo o Prachatické museum Kampa, kde na přelomu let 2018 a 2019 vystavovala své portréty.

Sochařčiny portréty mají podobu jejích blízkých nebo významných osobností. Je také autorkou portrétů na veřejnosti: Bohuslav Martinů, Vincenc Kramář, Jan Masaryk, Jan Šíma, R. M. Rilke a Jan Palach.

Vlasta Prachatická zemřela ve věku 92 let:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz