Domácí

České školy zvládnou 127 tisíc dětí z Ukrajiny. Někteří odborníci jsou ale proti

České školy jsou schopné pro ukrajinské děti připravit zhruba 127 000 míst. Ukázala to aktuální analýza ministerstva školství. Cílem je začlenění dětí uprchlíků do běžných škol. Někteří odborníci jsou ale proti, podle nich by měli ukrajinští žáci zůstat ve speciálních skupinách.

V prostorech bývalého areálu pošty se už několik týdnů učí děti, které musely z Ukrajiny utéct před válkou. Zatímco stát prosazuje jejich začlenění do českých škol, městská část Prahy 9 chce jít opačnou cestou.

"Dost se obávám, že se tím dost zhorší kvalita na našich školách, a to je chyba, kterou nemůžeme dopustit. Vedle toho si myslím, že by ty ukrajinské třídy měly pokračovat celý příští rok," uvedl zastupitel Tomáš Portlík (ODS). "Mně se tu líbí, chtěl bych tu zůstat. Já chci chodit do české školy," řekl jeden z chlapců z Ukrajiny.

Podle odborníků se menší děti adaptují v cizím prostředí daleko lépe než ty starší. "Rozhodující je, v co ta integrace vyústí, jestli ty děti mají zůstat u nás a stát se vlastně Čechy. Pokud by se měly vrátit na Ukrajinu, tak si myslím, že by bylo lepší, aby zůstaly v těch svých malých kolektivech," domnívá se dětských psycholog Karel Humhal.

Související obsah

S tím souhlasí i Katarina z Kyjeva, která teď díky studiu češtiny vyučuje ve speciálně zřízené škole. Starší děti podle ní vnímají situaci jako dočasnou, a proto by raději zatím zůstaly ve speciálních třídách. "To záleží, jakou situaci budeme mít doma. Kdo bude chtít zůstat tady. Co se týká té mladší generace, tak bych řekla, že teď je připravená tam jít, ale rozumím, že české děti nebudou připravené na cizí děti," řekla Katarina.

Stát při řešení uprchlické krize počítá s nutností integrovat asi 125 tisíc ukrajinských dětí. Začlenění do škol pak vyčíslil na víc než 12 miliard korun. Například Polsko, kde je ukrajinských uprchlíků nejvíc, odhaduje, že od nového školního roku bude vzdělávat až 700 tisíc uprchlíků. Počítá také se vznikem vzdělávacích center.

Je problém rovnoměrně rozmístit ukrajinské děti do českých škol, řekl ministr školství Petr Gazdík:

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz