Zahraničí

Volby do europarlamentu se změní: Dva hlasy pro každého, důraz na více žen

Volby do europarlamentu se změní: Dva hlasy pro každého, důraz na více žen
Evropský parlament | Zdroj: TV Nova

Evropský parlament v úterý odpoledne schválil návrh změn průběhu eurovoleb. Občané mají odevzdávat hlasy ve stejný den v celé Unii, momentálně je systém roztříštěný. Evropané by navíc mohli dostat možnost ovlivňovat výběr šéfa Evropské komise. Reformu musejí posvětit všechny členské státy.

Europoslanci v úterý projednávali novou reformu o volbách do Evropského parlamentu. Jedním z rozhodnutí je genderová vyváženost kandidátek, na kterých musí být rovné zastoupení mužů i žen pomocí "střídavého seznamu" nebo kvót. Nutné je myslet i na nebinární (bezpohlavní) osoby.

Další z novinek jsou dva hlasy pro každého voliče. Jeden hlas bude dávat kandidátům ve svém státě. Druhý hlas je pro 28 kandidátů na předsedu Evropské komise v celoevropském volebním obvodu.

Volit by se mohlo dát i korespondenčně, a to ve stejný den v celé Evropské unii. Tím bude 9. květen, který se považuje za den vzniku EU. Právo volit a být volen bude mít každý občan starší 18 let.

Související obsah

​"V národních volebních obvodech s více než 60 mandáty by měla platit uzavírací klauzule ve výši nejméně 3,5 % odevzdaných hlasů," uvedl Evropský parlament. Ten na svých stránkách dále napsal, že na volby bude dohlížet nově vytvořený Evropský volební úřad.

Změnami se teď bude zabývat Rada Evropské unie. Aby vešly v platnost, souhlasit musejí všechny členské státy. Příští eurovolby proběhnou v roce 2024.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz