Domácí

Češi vybírají peníze na zbraně pro Ukrajinu. Miliardář chce ukázat cenu války

V Česku vznikla nová iniciativa, jejímž cílem je vybrání finančních prostředků na podporu ukrajinské armády. Zakladatelem iniciativy Dárek pro Putina je český miliardář a vlastník firmy Jablotron Dalibor Dědek. Skupinu přišel podpořit například ukrajinský velvyslanec v Česku Jevhen Perebyjnis nebo předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

S novým způsobem, jak podpořit vojáky bojující na Ukrajině, přišel miliardář Dalibor Dědek. Ten ve středu uspořádal konferenci, na níž se rozhodl ukázat české veřejnosti astronomickou cenu války. Jde o součást nové iniciativy s názvem Dárek pro Putina, která je podle slov svých organizátorů v Evropě jedinečná.

Jedním z hlavních hostů byl ukrajinský velvyslanec v Česku Jevhen Perebyjnis. "Nikdy jsme neměli zkušenosti s vyzbrojováním, protože to není úkol diplomatů. Je to pro nás nová zkušenost a chci ocenit zejména skvělou spolupráci s vládou České republiky," poděkoval Perebyjnis.

Promluvil také o tom, proč je česká veřejnost ochotná zásobovat Ukrajinu zbraněmi. "Předpokládám, že Česko má bohužel historické zkušenosti s agresí a okupací, jako máme nyní my. Myslím, že Čechům jde o to, aby se neopakoval rok 1938, kdy se jich nikdo nezastal po podepsání Mnichovské dohody," domnívá se velvyslanec.

Související obsah

Ukrajina si pomoci podle Perebyjnise velmi váží a využívá ji. Z darovaných peněz již utratila přes miliardu korun. Velvyslanectví rovněž podepsalo smlouvy na nákup vojenského materiálu, který má být v nejbližších dnech vyvezen na frontu.

Iniciativa Dárek pro Putina, u jejíž vzniku stál český miliardář Dalibor Dědek, má za cíl vybrat peníze, které poslouží k financování ukrajinské armády. Na stránkách zbraneproukrajinu.cz může veřejnost přispět na nákup zbraní i vybavení pro Ukrajinu. Na webu jsou rovněž dostupné ceny různé výstroje, které ilustrují cenu války.

Podle Dědka vedla k založení iniciativy snaha vyzbrojit ukrajinské vojáky, kteří se snaží zachránit civilisty uvězněné ve válečných zónách. "Velké procento lidí zůstalo na Ukrajině. Pro ně je armáda jedinou nadějí. Už dávno jsem se vzdal myšlenky, že by někdo našel sílu vynutit vznik humanitárních koridorů, kterými by mohli uniknout," vysvětlil Dědek.

Související obsah

Dědek také promluvil o svých pracovnících, kteří žijí na Ukrajině a kteří se připojili k bojům. "Jablotron má v Užhorodu dělníky, kteří jsou úplně normální chlapi, co v životě nedrželi v ruce zbraň. Dva z nich už mají vyznamenání za odvahu. Tady se všichni bojí, na Ukrajině ne a jdou do boje, i když nejsou dostatečně vybaveni," řekl Dědek.

Na jednu stranu Dědek přiznal, že ho ohromila solidarita české veřejnosti i ochota přispět. Zároveň ale také uvedl, že si spousta lidí ještě neuvědomuje astronomickou cenu války. Za příklad dal raketové systémy Javelin, které se staly jedním ze symbolů ukrajinské války. Použití těchto systému je ale velmi drahé.

Proto také stránky iniciativy připomínají e-shop, na kterém si mohou lidé představit, kolik co stojí. "Takový Javelin vypadá jednoduše, ale jedno jeho zmáčknutí spouště stojí až čtyři miliony korun. Proto vznikl nápad zburcovat veřejnost a ukázat cenu války. A nejsou to jen zbraně, ale i další věci. Jak říkáme, od čutory až po tank," uvedl Dědek.

Související obsah

Na dálku se ke konferenci připojila i předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. "Mám na Ukrajině mnoho přátel a vím, že to je statečná a hrdá země. Máme povinnost jim nabídnout prostředky na obranu proti ruskému agresorovi," řekla na předem natočené nahrávce Drábová.

Na konferenci vystoupil také zvláštní host v podobě ukrajinské lékařky Aliny Vorotyncevy. Ta je jednou z mnoha uprchlíků z Doněcké oblasti, která našla svoji cestu do Česka. Na konferenci s pomocí tlumočnice popisovala, před čím unikla.

Vorotynceva pochází z města Kramatorsk na východě Ukrajiny, odkud utekla, když se válka začala přibližovat. "Začaly být potíže s dopravou i se zásobováním. Neměli jsme dostatek jídla, vody ani elektřiny, takže jsme se rozhodli, že musíme jednat. Teď bydlím s lidmi z Mariupolu. Nechce se jim věřit, co se tam teď děje," popsala Vorotynceva.

Za pomoc Čechů je velmi vděčná. Zároveň se omluvila za své krajany, kteří se podle jejích slov nechovají tak, jak by měli. Ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi by prý chtěla vzkázat, že krveprolití už bylo dost a že musí přestat.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz