Zahraničí

Ukrajinci se vrací do měst, odkud Rusové už odešli. Oprava infrastruktury potrvá roky

Až 50 tisíc lidí denně se aktuálně vrací na Ukrajinu, zejména do oblastí, odkud odešla ruská armáda. Lidé v nich nacházejí zdemolované budovy i zničené vlastní byty. Opravit infrastrukturu v postižených městech potrvá roky.

Do Irpině a Buči vojáci zatím pouštějí pouze místní obyvatele a pracovníky humanitárních organizací. V ulicích opravují to základní, tedy elektrické vedení, rozvody vody a plynu, zbytek zatím počká. V některých oknech už jsou fólie, v ulicích je ale stále vidět zničená auta. Jen část z nich už byla odvezena.

V ulicích nejsou jen vraky aut, ale i zbytky ruských raket. Policisté štábu televize Nova ukazovali verzi Točka-U, kterou Rusové na Ukrajině oficiálně nepoužívají. Do zničených sídlišť se postupně vracejí lidé, třeba jako Dmytro.

"Kousek odsud je Hostomel, létalo tam hrozně moc stíhaček, přímo nad námi," vyprávěl Dmytro a řekl, že v tu chvíli jim došlo, že mají utéct. "Hned jakmile jsme odjeli, tak jsme viděli, co všechno tam letí, bylo to hrozné," popsal Dmytro.

Související obsah

​S dalšími sousedy pak na sociálních sítích sledoval videa od lidí, kteří tu zůstali. V jeho bytě utrpěl dětský pokoj nejméně. "Vláda nám pomůže s opravou bytu. Proplatí nám opravu oken, zdí, prostě všeho," uvedl Dmytro.

Policisté teď obcházejí byt po bytu, zapisují a fotí škody. Na chodbách je poznat, že se ruští vojáci vlámali do každého bytu v domě, který má 10 pater. Podle montážní pěny je pak poznat, kdo z majitelů už se vrátil a kdo zatím ne.

ada, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz