Zahraničí

Dovolená na Jadranu v ohrožení! Slovinsko obsadilo obří hejno medúz

Dovolená na Jadranu v ohrožení! Slovinsko obsadilo obří hejno medúz
Kořenoústka Zdroj: Profimedia

Mořští biologové ve slovinském Piranu pozorují v Jaderském moři neobvyklou aktivitu. Ve vodách jedné z nejoblíbenějších turistických destinací se totiž silně rozmnožily medúzy. Přemnožení medúz trápí především místní rybáře.

Už od loňského podzimu trápí Jaderské moře shluky medúz, kterým se v oblasti velmi daří. Podle mořských biologů ze slovinského Piranu jde především o druh kořenoústka plicnatá. Je to dravá medúza, která se však živí především planktonem a drobnými rybami. Preferuje teplejší vody a kromě Jadranu se vyskytuje například také ve Středozemním nebo Černém moři.

Důvodem pro přemnožení je především teplejší moře a množství potravy. "Medúzy mají dostatek planktonní potravy a příznivé podmínky v moři. Mohou se tak rychle množit a růst po celý svůj životní cyklus," vysvětlila podle portálu 24ur výzkumnice z Mořské biologické stanice v Piranu Andreja Ramšaková.

Související obsah

Kořenoústky se v oblasti vyskytují běžně, takže jejich výskyt není velkým překvapením. Biology však zaskočil jejich rychle rostoucí počet. Medúzy způsobují od podzimu problémy hlavně rybářům, kterým se chytají do sítí a poškozují je. Samotné požahání od kořenoústek je velmi slabé a člověku nijak silněji ublížit nedokáže.

"Jejich životní cyklus obvykle končí na jaře. Znovu se s nimi setkáme až na podzim a v zimě," uklidňuje ale turisty Ramšaková.

Češi začali plánovat dovolenou už v lednu letošního roku:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

FBI překazila vraždu bývalého prezidenta Bushe

Americká FBI zatkla Iráčana žijícího v Ohiu, který plánoval vraždu bývalého prezidenta George W. Bushe, za jehož vlády zahájily USA válku v Iráku. Muž, identifikovaný jako Shihab Ahmed Shihab, si mapoval Bushovu rezidenci v Dallasu a chtěl do Spojených států propašovat čtyři komplice. FBI ho odhalila díky informátorům.

Krátká zpráva

Severní Korea odpálila po odletu Bidena tři balistické rakety

Severokorejský režim odpálil nejméně tři balistické rakety, které dopadly do moře směrem k Japonsku. Stalo se tak jen pár hodin poté, co z návštěvy jihovýchodní Asie odletěl americký prezident Joe Biden. Ten se svým jihokorejským protějškem mimo jiné jednal o případném rozšíření vojenských cvičení k ostrašení severokorejských jaderných hrozeb. Cvičný odpal byl již 17. letošním testem raketových sil diktátora Kim Čong-una.

Píše se na Deník.cz