Domácí

Další den jednání ve Sněmovně. Řešila se DPH u paliv a inflace

Další den jednání ve Sněmovně. Řešila se DPH u paliv a inflace
Poslanecká sněmovna Zdroj: TN LIVE

Od čtvrtečního rána se v Poslanecké sněmovně jednalo v rámci 21. schůze. Na programu bylo odpuštění DPH na energie a snižování inflace.

Po dvou dnech téměř nepřetržitého jednání skončila mimořádná, 20. schůze Poslanecké sněmovny. Jednání o EET a korespondenční volbě se přesunula na příští týden. Ve středu večer poslanci odhlasovali zrušení pandemické pohotovosti.

V praxi to znamená například to, že odložíme respirátory i ve zdravotnických zařízeních a na proplacení PCR testu budou mít nárok pouze pacienti s žádankou od lékaře.

Související obsah

Ve čtvrtek v osm hodin ráno zasedla mimořádná, 21. schůze svolaná na žádost opozice. Týkala se DPH a snižování inflace. Ta se v současnosti vyšplhala na 12 %. 

Předmětem zákona, který navrhli poslanci hnutí ANO, je zrušení DPH na pohonné hmoty. "V České republice jsou prodejní ceny pohonných hmot (zejména ceny motorové nafty a benzinu) na svých historických maximech. Výrazný nárůst ceny pohonných hmot v ČR je mimo vývoje na světových trzích také podpořen oslabením koruny," stojí v důvodové zprávě k navrhovanému zákonu. 

Další navrhovaný zákon umožní vládě nařízením stanovit množství elektřiny odebrané zákazníkem kategorie D, které se nezahrne do celkového odebraného množství elektřiny pro výpočet maximální platby.

Třetí návrh upravuje zákon o obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů. Cílem je snížit sociální dopady rostoucích cen energií.

Poslední návrh má novelizovat zákon o DPH. V jeho důsledku by mělo dojít ke zrušení DPH na dodání elektřiny nebo plynu a tím i zlevnění těchto energií.

Schůze skončila ve krátce před polednem poté, co poslanci zamítli pořad schůze.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

FBI překazila vraždu bývalého prezidenta Bushe

Americká FBI zatkla Iráčana žijícího v Ohiu, který plánoval vraždu bývalého prezidenta George W. Bushe, za jehož vlády zahájily USA válku v Iráku. Muž, identifikovaný jako Shihab Ahmed Shihab, si mapoval Bushovu rezidenci v Dallasu a chtěl do Spojených států propašovat čtyři komplice. FBI ho odhalila díky informátorům.

Krátká zpráva

Severní Korea odpálila po odletu Bidena tři balistické rakety

Severokorejský režim odpálil nejméně tři balistické rakety, které dopadly do moře směrem k Japonsku. Stalo se tak jen pár hodin poté, co z návštěvy jihovýchodní Asie odletěl americký prezident Joe Biden. Ten se svým jihokorejským protějškem mimo jiné jednal o případném rozšíření vojenských cvičení k odstrašení severokorejských jaderných hrozeb. Cvičný odpal byl již 17. letošním testem raketových sil diktátora Kim Čong-una.

Píše se na Deník.cz