Koronavirus

Poslanci schválili zrušení pandemické pohotovosti. Končí respirátory i PCR testy zdarma

Poslanci podle očekávání schválili vládní návrh na zrušení pandemické pohotovosti. Skončí tak povinnost nosit respirátory i ve zdravotnických zařízeních a současně pojišťovny přestanou proplácet PCR testy lidem, kteří nemají žádanku od lékaře. Schvalování pozdržely desítky hodin trvající obstrukce ze strany hnutí ANO a SPD.

Kabinet Petra Fialy (ODS) navrhl poslancům, aby ukončili pandemickou pohotovost, která v zemi platí od loňského února. Vládní koalice doufala, že se podaří změnu schválit už v úterý na mimořádném jednání Sněmovny, obstrukce ze strany hnutí SPD a ANO ale jednání zkomplikovaly. 

Ministr zdravotnictví Válek v návaznosti na to ve středu uvedl, že pokud Sněmovna neschválí ukončení pandemické pohotovosti, navrhne vládě příští týden zrušit respirátory ve zdravotnických zařízeních a v domovech pro seniory. Opatření by tak skončila nejpozději 11. května.

Nakonec se však vládní i opoziční frakce Sněmovny na grémiu dohodly, že návrh projednají ještě během středečního večera. Poslanci velmi diskutovaný bod začali řešit po šesté hodině. Během několika minut bylo rozhodnuto. Pro ukončení pandemické pohotovosti hlasovali všichni přítomní zákonodárci.

Související obsah

​Ministerstvo zdravotnictví se ukončením pandemické pohotovosti připraví o možnost vydávat v Česku plošná protikoronavirová opatření bez vyhlášení nouzového stavu. Skončí povinnost nosit respirátory i ve zdravotnických zařízeních a současně pojišťovny přestanou proplácet PCR testy lidem, kteří nemají žádanku od lékaře. Čechům tak odpadne možnost nechat se jednou měsíčně pro jistotu otestovat třeba před návštěvou zahraničí nebo starších příbuzných. 

Předloha v rámci pandemického zákona dále umožňovala úřadům nařídit testování na covid-19 prakticky všech skupin lidí, kteří pracují nebo studují. Díky restrikcím bylo také možné ovlivnit počet návštěvníků v různých zařízeních, jejich otevírací dobu nebo povinnost nosit respirátor.

Vláda navrhovala ukončení stavu pandemické pohotovosti už k 3. květnu. "Čísla nakažených a hospitalizovaných jsou stále příznivější a není tak nutné v něm nadále setrvávat," vysvětloval minulý týden ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Zákonodárci se ale k tomuto bodu programu jednání v úterý vůbec nedostali. Schválení přišlo až po zhruba 30 hodinách jednání. 

Většina odborníků rozhodnutí kabinetu Petra Fialy (ODS) podpořila. Argumentovali tím, že epidemie zpomalila, navíc se blíží léto a dá se tak předpokládat, že aktivita koronaviru nebude příliš velká. Jejich názory si můžete přečíst zde.

Poslanci také ve středu projednávali návrh vlády na snížení odvodů státu zdravotním pojišťovnám. Ten prošel prvním čtením. Nyní se jím ve zkrácené lhůtě 30 dnů bude zabývat zdravotnický výbor. Podle návrhu mají pojišťovny letos přijít o 14 miliard korun. 

Opozice návrh kritizuje. Karla Maříková (SPD) neúspěšně navrhovala zamítnutí vládního návrhu. David Kasal (ANO) chtěl vrátit vládě návrh k přepracování. To ale Sněmovna také neschválila. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz