Zahraničí

Meteorologická stanice pod vrcholem Mount Everestu. Už odeslala první data

Čínským vědcům se podařilo postavit meteorologickou stanici jen pár metrů pod vrcholem Mount Everestu. Nové zařízení na nejvyšší hoře světa je tak nejvýše položenou automatickou stanicí na světě. Experti věří, že jim už brzy pomůže se zkoumáním změn klimatu.

V nadmořské výšce 8 830 metrů, tedy jen 18 metrů pod samotným vrcholem nejvyšší hory světa, se třinácti mužům podařilo postavit a zprovoznit automatickou meteorologickou stanici. A rovnou z ní odeslali první data do základního tábora, který je v pěti tisících metrech.

"Dostali jsme se na vrchol a odebrali vzorky. Vznikl tak dobrý základ pro komplexní vědeckou expedici, se kterou chceme dosáhnout úspěchu," pochlubil se vedoucí expedice Jao Tchan-tung.

Nové zařízení na střeše světa bude měřit rychlost větru a vlhkost vzduchu. Vědci chtějí na severní straně Everestu brzy nainstalovat také ledovcový radar. Ten se bude soustředit na tloušťku vrstvy sněhu a ledu. Výzkumu se bude účastnit téměř 300 vědeckých pracovníků.

Související obsah

​Čínští vědci chtějí také prozkoumat spodní vrstvy naší atmosféry. A to s pomocí speciální vzducholodi, kterou mají v plánu vypustit ze základního tábora.

"Tentokrát použijeme třetí prototyp vzducholodi 'Jimu č. 1'. Má objem přesahující devět milionů litrů a vznikla za účelem pozorování ve vysokých nadmořských výškách. Vyvinuli jsme ji v Číně. Naším hlavním cílem tentokrát je, aby vzducholoď dosáhla výšky přes devět tisíc metrů. Dostane se tak výše, než je Mount Everest," popsala vědkyně Kao Ťingová.

Pokud vědci přesáhnou se vzducholodí výšku devět tisíc metrů, půjde o další světový rekord.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz