Domácí

Gazdík hájí konec povinné výuky druhého jazyka: Většina se ho nezvládne naučit

Podle ministra školství Petra Gazdíka (STAN) má zrušení povinnosti učit se druhý cizí jazyk zkvalitnit výuku jazyků. V rozhovoru pro TN LIVE přišla řeč i na integraci ukrajinských dětí do českých škol.

"Na základě dat, která máme, není asi polovina studentů vůbec schopna se ten druhý cizí jazyk naučit a neovládá dobře ani ten první," řekl ministr školství Petr Gazdík v rozhovoru pro TN LIVE. Odpovídal i na další otázky týkající se současného školství.

Tou první byla integrace ukrajinských dětí do českých škol. Podle Gazdíka se tím vláda zabývá a k tomu určená strategická skupina navíc řeší jednotlivé možné strategie. Neví se totiž, kolik dětí bude v září do českých škol nastupovat, jelikož se to odvíjí od situace na Ukrajině.

Související obsah

Další dotaz směřoval k chystaným reformám českého školství. "Zásadní změna, na které se shodla odborná i politická veřejnost, se jmenuje Strategie 2030+. Schválil ji můj předchůdce Robert Plaga a mým úkolem je ji naplnit," řekl v rozhovoru Gazdík. Jejím předmětem má být změna kurikula, tedy změna obsahu vzdělávání.

Hojně diskutovanou otázkou v oblasti vzdělávání je i zrušení povinnosti učit se druhý jazyk. Ministr Gazdík tvrdí, že i v případě prosazení návrhu budou mít školy i nadále povinnost tyto jazyky nabízet. Žáci si však budou moci vybrat, zda se druhý jazyk chtějí učit, nebo ne.

Podle ministra je hlavním důvodem to, že se téměř polovina žáků není schopna kvalitně učit oba jazyky zároveň. Pokud budou mít možnost zvolit si místo druhého cizího jazyka například konverzace z jazyka, který se už učí, zkvalitní to jejich dosud nabyté znalosti.

Možnost zvolit si druhý cizí jazyk pouze v případě zájmu umožní jazykově nadaným studentům kvalitnější výuku tohoto druhého jazyka. Očekává se totiž, že zrušení plošné povinnosti učit se cizí jazyk rapidně sníží počet žáků, kteří se jej budou učit, což zvýší individuálnost výuky. V danou chvíli totiž bude na hodině cizího jazyka o poznání méně dětí.

Související obsah

Rozhovor dále směřoval k návrhu rozdělit učivo na základních školách na tzv. jádrové a rozšiřující učivo. Za jádrové učivo se považuje to nejzásadnější, z čehož už v rámci předmětů na základní škole nelze slevit.

Nepůjde však o to, že by si sami žáci vybírali, ve kterém předmětu podstoupí i rozšiřující výuku. Podle Gazdíka má takové rozdělení sloužit k vyšší motivaci a aktivitě studentů. "Budeme se snažit dostat každého do toho rozšiřujícího obsahu, pakliže to jen trochu půjde," uvedl Gazdík.

Celý rozhovor si můžete poslechnout ve videu pod titulkem.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

FBI překazila vraždu bývalého prezidenta Bushe

Americká FBI zatkla Iráčana žijícího v Ohiu, který plánoval vraždu bývalého prezidenta George W. Bushe, za jehož vlády zahájily USA válku v Iráku. Muž, identifikovaný jako Shihab Ahmed Shihab, si mapoval Bushovu rezidenci v Dallasu a chtěl do Spojených států propašovat čtyři komplice. FBI ho odhalila díky informátorům.

Krátká zpráva

Severní Korea odpálila po odletu Bidena tři balistické rakety

Severokorejský režim odpálil nejméně tři balistické rakety, které dopadly do moře směrem k Japonsku. Stalo se tak jen pár hodin poté, co z návštěvy jihovýchodní Asie odletěl americký prezident Joe Biden. Ten se svým jihokorejským protějškem mimo jiné jednal o případném rozšíření vojenských cvičení k odstrašení severokorejských jaderných hrozeb. Cvičný odpal byl již 17. letošním testem raketových sil diktátora Kim Čong-una.

Píše se na Deník.cz