Domácí

Stavební úřady na obcích zůstanou. Zabráníme chaosu, slibuje ministerstvo

Stavební úřady na obcích zůstanou. Zabráníme chaosu, slibuje ministerstvo
Stavební úřad | Zdroj: TV Nova

Ministerstvo pro místní rozvoj ve čtvrtek oznámilo, že připravuje novelu stavebního zákona. Plánuje zachovat stavební úřady v obcích a zákon také více nasměrovat k ochraně životního prostředí.

Ušetřené miliardy a konec nočních můr. To si slibuje ministerstvo pro místní rozvoj od novely stavebního zákona, která má zrušit soustavu krajských stavebních úřadů v čele s Nejvyšším stavebním úřadem.

"Stát ušetří miliardy korun a navíc zabráníme chaosu, který by nastal důsledkem destrukce smíšeného modelu veřejné správy. Nový stavební zákon minulé vlády také rušil kompletně všechny obecní stavební úřady. Zůstalo by jen 14 krajských státních stavebních úřadů, které by si mohly zřizovat pobočky. Naše novela tedy úřady neruší, ale naopak zachraňuje 371 úřadů v obcích a městech všude tam, kde úřad splnil alespoň jedno z kritérií ze studie ministerstva vnitra,“ řekl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Související obsah

​Novela ale pořád zanechává princip "jeden úřad, jedno řízení, jedno razítko" i Specializovaný stavební úřad. Zaměří se také na ochranu životního prostředí a památek. Ke zrychlení stavebního řízení má přispět i ministerstvo životního prostředí.

“Všechna povolení z oblasti životního prostředí, která dnes stavebník potřebuje, nahradí naše JES, tedy Jednotné environmentální stanovisko. JES zajistí vyšší přehlednost a srozumitelnost pro stavebníky a investory i zrychlení nejrůznějších povolovacích procesů, kterého se česká veřejnost dlouhodobě a oprávněně dožaduje. Mám radost, že legislativní proces je již v běhu, jednotné environmentální stanovisko MŽP ve formě návrhu nového zákona připomínkují resorty do 9. května," uvedla ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz