Naše Česko

Vylíhla se první letošní sokolí mláďata. Díky kameře je můžete pozorovat

Na nejvyšším sledovaném komíně v jižních Čechách se narodila první letošní mláďata sokola stěhovavého. Můžeme je vidět i díky kameře, která je celý den snímá. A právě teď začíná podle ornitologů nejzajímavější období pro pozorování.

Díky webkameře se teď můžete podívat do hnízda, kde se letos narodila první mláďata sokola stěhovavého. "Bylo to pro nás trochu překvapivé, protože první snesené vajíčko bylo ve sklárně v Teplicích, ale samice v Českých Budějovicích začala inkubovat dříve," prohlásil ornitolog Václav Beran.

Speciální hliníková budka, ve které sokoli sídlí, je umístěna na ochozu 160 metrů vysokého komínu. Díky webovým kamerám mohou lidé tento kriticky ohrožený druh aktuálně pozorovat pouze na čtyřech místech v republice. 

Nejzajímavější pohled do sokolího hnízda nabízí podle ornitologů kamera v Ústí nad Labem, kde je nejblíže k mláďatům. Před pár dny tady samice pozřela vlastní vejce. To je podle ornitologů velmi ojedinělé.

Související obsah

Největším nepřítelem kriticky ohroženého druhu je člověk. "Nedávno jsme řešili případy zastřeleného sokola, kde samozřejmě viník nebyl dopaden," řekl ornitolog Beran.

Rukou člověka zbytečně zahynou stovky ptáků ročně. Orli mořští umírají na otravu karbofuranem, naopak čápi hynou kvůli nepřirozeným překážkám v přírodě. Sokolí mláďata ale snad takový osud nečeká. Na jejich pozorování je podle ornitologů právě teď nejlepší období.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz