Zahraničí

Tornáda pustoší jih Spojených států. Už mají první oběti

Tornáda v Texasu a Oklahomě ve Spojených státech napáchala obrovské škody. Zničila desítky budov a hasiči se bojí toho, že pod jejich troskami mohou být zavalení lidé. Na některých místech padaly kroupy větší než padesátikoruna. A podle předpovědí bude špatné počasí trápit tuhle oblast i dál.

Obrovský větrný vír ničí vše, co mu přijde do cesty. Nejhůře zasažené je sedmitisícové město Seminole v Oklahomě. Nezůstal tam kámen na kameni. Desítky lidí přišly o své domovy. Více než 14 tisíc domácností se ocitlo bez elektřiny.

"Drsné počasí nás pravděpodobně čeká ještě zítra, kromě oblastí na východ odsud. Asi ani nedokážu dostatečně zdůraznit, jak důležité je sledovat vydaná varování," uvedl meteorolog Reed Timmer.

Extrémní vítr potrápil také sousední Texas. Marcus Diaz je zkušený lovec bouří, který kdysi přežil i zásah bleskem. Osudným se mu teď ale málem stalo tornádo v Crowellu na severu Texasu. Když ho venku natáčel, stočil se větrný vír z ničeho nic jeho směrem.

Související obsah

Tornáda trápí jih a střed Spojených států už od minulého týdne. Bill Jones z Texasu o tom ví své, jeho rodina přišla o střechu nad hlavou. "Jsem v pohodě, teď už jo. Jsem naživu. Díky bohu. I moje žena je naživu. A přežila i všechna naše zvířata," svěřil.

V Kansasu živel zničil více než tisícovku budov. Na některých místech dosahovala rychlost větru až 265 kilometrů v hodině. Vrátit zničená města do původního stavu bude podle místních úřadů trvat roky.

Související obsah

"Až si budeme jistí, že je pro lidi návrat domů bezpečný, tak jim ho určitě umožníme. Ale momentálně pro ně máme připravené místo v kostele svatého Vincenta a Pavla," řekl šerif Buck Buchanan.

Kvůli tornádům v Kansasu zemřeli nejméně tři lidé. Jejich životy ale nemá na svědomí živel jako takový. Tři studenti meteorologie přišli o život při autonehodě, když se vraceli domů z lovu bouří. Místní na jejich počest vypustili do nebe meteorologický balon.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz