Zajímavosti

Legendární hra slaví 30. narozeniny. V 90. letech ji hrál skoro každý

Legendární hra slaví 30. narozeniny. V 90. letech ji hrál skoro každý
Wolfenstein 3D | Zdroj: Bethesda

Jedna z nejslavnějších počítačových her všech dob slaví narozeniny. Před třiceti lety se na obrazovkách počítačů poprvé rozběhl Wolfenstein 3D. Výročí prvního dobrodružství legendárního B. J. Blazkowicze oslavili i vývojáři hry, která stála u zrodu nového žánru.

Už třicet let běhá po počítačových obrazovkách s hromadou zbraní B. J. Blazkowicz a čistí komnaty hradu Wolfenstein od nacistů. Hra Wolfenstein 3D, od níž se odvíjela celá herní série, vyšla poprvé 5. května 1992. Studio id Software, které hru vyvinulo, úspěch Wolfensteina vystřelil mezi nejslavnější vývojáře herního průmyslu.

Jde o hru, která stála u zrodu tehdy zcela nového žánru. Takzvané FPS, neboli střílečky z první osoby, začaly hojně vznikat právě po úspěchu Wolfensteina. Ještě než se ustanovil termín FPS, se jim dokonce říkalo "klony Wolfensteina".

Studio id Software si výročí jedné ze svých nejslavnějších stříleček ve čtvrtek připomnělo. "Všechno nejlepší Wolfensteinovi. Děkujeme milionům hráčů a všem úžasným vývojářům, kteří se podíleli na jeho třicetiletém odkazu," napsalo studio id Software na svém twitteru.

Wolfenstein se po svém nejslavnějším vydání v roce 1992 vrátil ještě několikrát. Poprvé v roce 2001, kdy se na trhu objevil uznávaný Return to Castle Wolfenstein (Návrat do hradu Wolfenstein). Další tituly se ale už od původního hradu, po němž je série pojmenována, dalece oddálily.

V roce 2014 vystartovala moderní série Wolfensteina, kterou vykopla hra The New Order (Nový řád). V ní se musí B. J. Blazkowicz v alternativní historii porvat s nacisty, kteří zvítězili ve druhé světové válce a nyní okupují Ameriku. Moderní podoba Wolfensteina už má ve své sérii tři hlavní hry a dvě vedlejší. Úplně poslední z nich, Cyberpilot z roku 2019, experimentuje i s brýlemi s virtuální realitou.

Související obsah

Pro id Software, který Wolfensteina 3D vyvinul, však nejde o jediný úspěšný zářez ve světě počítačových her. Kromě něj přispělo studio také vývojem her Quake a Rage, které jsou stejně jako Wolfenstein střílečky z první osoby. Tou nejslavnější hrou z dílny studia však bezesporu zůstává DOOM.

Připomeňte si slavnou hru:

;

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz