Počasí

Kolaps polárního víru mává s počasím. Do Česka se řítí letní vedra a bouřky

Kolaps polárního víru mává s počasím. Do Česka se řítí letní vedra a bouřky
Ilustrační foto Zdroj: Profimedia

Rozklad polárního víru, který oproti očekávání meteorologů nastal až v březnu, v uplynulých týdnech ovlivňoval počasí napříč celou severní polokoulí. Následky kolapsu tohoto atmosférického jevu už pouze doznívají, podle expertů se ale pořád projevují. Česko se má v příštích dnech připravit na vysoké teploty, s nimiž se přiženou i bouřky.

Polární vír se většinou promítá do počasí pouze v zimě, kdy žene teploty hluboko pod nulu. Letos je však kvůli jeho pozdějšímu rozpadu všechno jinak. Březnový kolaps je podle odborného portálu Severe Weather v předpovědích stále znát.

"Kolaps polárního víru v posledních týdnech nezanedbatelnou měrou utvářel počasí. Nejnovější předpovědi ukazují, že jeho účinky rychle ubývají," uvedli meteorologové s tím, že než vyprchají úplně, bude to trvat přinejmenším do konce května.

Související obsah

V tuzemsku se můžeme těšit na letní teploty, jejichž příchod ale doprovodí časté bouřky. Vyplývá to z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Už v neděli se teploty vyšplhají až ke 23 stupňům Celsia, bude jasno až polojasno a ráno se ojediněle vyskytnou mlhy. Po celý den hrozí bouřky. Stejné to bude v pondělí, ovšem bez bouřek, jen s ojedinělými přeháňkami při přechodné zvětšené oblačnosti.

V úterý bude skoro jasno až polojasno, přechodně oblačno. Teploty se budou pohybovat mezi 21 až 25 stupni. Až ke 28 stupňům rtuť teploměru vyšplhá ve středu, kdy bude jasno až polojasno.

Související obsah

Ve čtvrtek meteorologové očekávají 25 až 29 stupňů, na západě jen kolem 23 stupňů. Postupně bude přibývat oblačnost a místy se vyskytnou přeháňky a bouřky. Od pátku do neděle má být oblačno s deštěm a bouřkami, teploty mezi 22 až 26 stupni.

"Počasí u nás bude ovlivňovat tlaková výše postupující přes jižní Skandinávii nad jihovýchodní Evropu a po její zadní straně k nám bude postupně proudit velmi teplý vzduch od jihozápadu. Ve druhé polovině příštího týdne počasí u nás od západu ovlivní zvlněná studená fronta a za ní se v chladnějším vzduchu rozšíří výběžek vyššího tlaku," vysvětlil ČHMÚ.

Podívejte se na velký výhled počasí na celý květen v reportáži TV Nova:

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zeman zamítl vstup Čechů do ukrajinské armády

Prezident Miloš Zeman zamítl žádost 11 Čechů o vstup do ukrajinské armády. Důvodem pro zamítnutí byla zpráva ministerstva obrany, které prezidentovi nedoporučilo povolit těmto Čechům odchod. Zeman už dříve povolil vstup do ukrajinských ozbrojených sil 103 Čechům. Zdůraznil však, že není možné udělit plošné povolení.

Krátká zpráva

Vznik nového stanového městečka

V Praze vznikne nové stanové městečko pro uprchlíky z Ukrajiny s kapacitou pro 150 lidí. Vznik městečka naplánoval pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) spolu s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN). Městečko má vyrůst na zasíťovaném pozemku České pošty v Malešicích. První uprchlíci se tam budou stěhovat 31. května.

Píše se na Deník.cz