Domácí

Alergiky potrápí pyly, kvetou totiž trávy. MAPY, kde bude situace nejhorší

Jaro je pro alergiky nejnáročnějším obdobím v roce. Začínají kvést trávy a v kombinaci s pyly ze stromů a polí je pro ně květen nejhorším měsícem. Podívejte se, kde bude v příštích dnech situace nejhorší.

Stromy, keře a aktuálně hlavně trávy. To vše člověku, který má alergii na pyly, může znepříjemnit život. "Teď, když máme krásné počasí, pacientů zase přibývá, protože koncentrace je extrémně vysoká," upozornila alergoložka Blanka Haidlová.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) pro alergiky denně vydává takzvaný pylový semafor. Ten ukazuje, v jakých částech Česka bude situace nejhorší.

Související obsah

Sobota

V sobotu je situace pro alergiky nejhorší na severozápadě Čech. Mimořádně ohrožení pylem jsou například v Praze a částech Středočeského kraje. Nepříjemný je den také pro části Ústeckého či Karlovarského kraje.

Pylový semafor Zdroj: ČHMÚ

Neděle

Nedělní státní svátek bude nepříjemný pro alergiky z částí Středočeského kraje. Mimořádnou pylovou situaci předpovídá ČHMÚ i pro Pardubicko či Královéhradecko.

Pylový semafor Zdroj: ČHMÚ

Pondělí

Z příštích dnů bude pro alergiky nejhorší 9. květen. Míra ohrožení pylem bude na většině území vysoká. Mimořádnou předpokládá ČHMÚ například v Praze, většině Středočeského kraje, částech Královéhradeckého či Libereckého kraje i na Ostravsku.

Pylový semafor Zdroj: ČHMÚ

Situace se bude zhoršovat až do středy

V příštím týdnu se podle meteorologů výrazně oteplí a pro alergiky bude kombinace pylů z kvetoucích trav a stromů velmi nepříjemná. "Koncentrace pylových alergenů budou v ovzduší narůstat až do příští středy. Očekáváme totiž slunečné a suché počasí. Odpolední teploty se budou pohybovat až na 28 stupních Celsia, což jsou ideální teploty na to, aby se mohly uvolňovat i pyly trav," vysvětlila meteoroložka Dagmar Honsová.

Související obsah

"Tráva vadí, když je neposekaná, kvete, i když se čerstvě seká a silice se vypařují. Takže nejhorší je přesně ten průnik kvetoucích stromů a trávy. To trpí nejvíce pacientů," sdělila alergoložka Haidlová.

Kromě trav a stromů kvete i hodně bylin. "Kvetou pampelišky a různá hájová květena, dymnivky, sasanky. Pampeliška, pokud vím, je velmi silný alergen," řekl botanik Tomáš Procházka.

Situace je nejhorší ve velkých městech, kde se pyly z osetých ploch, trav a stromů mísí s výfukovými plyny automobilů. Alergologové doporučují vyhýbat se místům s vysokou koncentrací pylů.

"Nechodit ven odpoledne, brzo ráno, pozdě večer," doporučuje alergoložka. "Pacienti hodně sportují, jezdí na kole, běhají," dodala.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz