řidiči

Trpíte jarními alergiemi? Tyto rady vám mohou pomoci při řízení

Trpíte jarními alergiemi? Tyto rady vám mohou pomoci při řízení
Zdroj: Profimedia

Pylová sezóna je v plném proudu. Kýchání, plný nos a oteklé oči trápí nejednoho řidiče. Na co byste si měli dát pozor a co vám může pomoci eliminovat sennou rýmu za volantem? Podívejte se na několik tipů, které sestavil německý autoklub ADAC.

Při kýchnutí je řidič na chvíli úplně slepý

Alergie na pyl může negativně ovlivnit pozornost řidičů, a tím i bezpečnost na silnici. Například pokud zavřete na jedinou sekundu oči při kýchnutí, už při rychlosti 50 km/h vaše auto ujede 14 metrů, zatímco vy budete za volantem slepí. Na dálnici při vyšších rychlostech se pochopitelně vzdálenost prodlužuje.

I neustálé hledání kapesníků po kapsách, přihrádkách nebo v kabelce, alergické řidiče a řidičky rozptyluje, upozorňuje německý autoklub ADAC.

Léky mohou ovlivnit reakce

Řada alergiků užívá léky. Ty sice mohou přinášet úlevu, ale některé z nich mohou mít obzvlášť pro řidiče nežádoucí účinky, jako je únava nebo omezená schopnost rychle reagovat. Raději se o užívání prášků poraďte s lékařem nebo lékárníkem.

Související obsah

Pravidelně měňte pylový filtr

Lidé trpící alergiemi často raději jezdí se zavřenými okny a zapnutou klimatizací. Standardní kabinové filtry určené pro klimatizační systém automobilů pyl zachytávají, možná ale zvažte pořízení lepšího uhlíkového filtru, který je účinnější.

Zanesený filtr ale může nadělat víc škody než užitku, nechte si ho alespoň jednou ročně vyměnit. Alergikům ADAC doporučuje zkrátit interval výměny doporučený v manuálu na polovinu - tedy jednou za šest měsíců. Čistý filtr rozhodně absorbuje více pylu a lépe chrání všechny cestující ve vozidle.

Okno zavřené, kapesníky po ruce

Oči, které při alergii trpí, za volantem chraňte vhodnými slunečními brýlemi, oslepující slineční světlo je zbytečně ještě víc zatěžuje. Kapesníky na dosah ruky by měly být samozřejmostí. ADAC přidává i další radu: Než usednete do auta, nechte si bundy či mikiny raději v kufru, pokud je položíte na zadní sedadlo, zbytečně si na nich do kabiny zanášíte dávku přilnavého pylu.

Související obsah

Všechna okénka by měla být zavřená a když parkujete, dejte si pozor, ať stojíte co nejdál od kvetoucích stromů. Také pravidelně vysávejte a utírejte interiér vašeho auta, dodává německý autoklub.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události