Počasí

Ledoví muži budou skoro tropičtí. Pak ale přijde ochlazení a bouřky. PŘEDPOVĚĎ

I přes to, že v tomto týdnu najdeme v kalendáři ledové muže, díky velmi teplému jihozápadnímu proudění půjdou teploty rychle nahoru a od úterý se můžeme těšit na letní teploty přes 25 °C. Ve čtvrtek před přechodem studené fronty budou nejvyšší odpolední teploty na jižní Moravě dokonce kulminovat na 29 °C. Na teplotní rekordy ale nedosáhneme. Návrat ke květnovým teplotním normálům přinese víkend.

Pokud se podíváme na statistiku výskytu ledových mužů za posledních 60 let na stanici Praha-Ruzyně, potom se v období ledových mužů ranní mráz vyskytl pouze ve 3 % případů, tedy se stejnou pravděpodobností jako tropické teploty. Ty přinesly roky 1969 (teplota kulminovala na 33 °C) a 1985 (s teplotou na 30,1 °C). A pravděpodobnost letních teplot v období ledových mužů je 21 %. A letošní rok řadu letních dnů na ledové muže prodlouží.

Ledoví muži odstartují plavkovou sezonu

V pondělí bude polojasno, v jižní polovině území až oblačno a ojediněle déšť, přeháňky nebo bouřky. Ranní teploty budou klesat na 9 až 5 °C. Denní teploty vystoupají na 19 až 23 °C. V úterý bude jasno až polojasno. Ranní teploty se budou pohybovat mezi 9 až 5 °C. Denní teploty vystoupají na 21 až 25 °C a těšit se tak můžeme na letní den. Další výrazný nárůst teplot přinese středa – to bude jasno až polojasno. Ranní teploty 12 až 8 °C. Denní teploty vystoupají vysoko – na 24 až 28 °C. Teplotní rekord pro 11. květen naměřili v pražském Klementinu v roce 2012, tehdy teplota kulminovala na 30,3 °C.

V pondělí se ještě ojediněle vyskytnou přeháňky a bouřky Zdroj: TN.cz

​Letní teploty ukončí studená fronta a bouřky

Ve čtvrtek počasí u nás začne ovlivňovat vlnící se studená fronta – očekáváme také bouřky. Zpočátku bude jasno až polojasno, během dne od západu přibývání oblačnosti a místy déšť a bouřky. Ranní teploty se budou pohybovat mezi 12 až 8 °C. Denní teploty také vysoko 25 až 29 °C, během dne očekáváme od západu ochlazování.

V pátek bude oblačno, občas déšť nebo přeháňky, ojediněle bouřky. Ranní teploty 12 až 8 °C. Denní teploty 18 až 22 °C, na východě kolem 24 °C. V sobotu bude oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky. Ranní teploty 9 až 5 °C. Denní teploty budou 18 až 22 °C. V neděli bude polojasno. Ranní teploty 9 až 5 °C. Denní teploty se budou pohybovat mezi 18 až 22 °C.

Související obsah

​​Ledoví muži vládnou od 12. do 14. května

Označení ledových mužů najdeme v kronikách už v 19. století. Naši předkové počasí důkladně pozorovali kvůli úrodě. A protože se v polovině května často výrazně ochlazovalo – označili období jako ledové muže. Ochlazení je dáno severním, severozápadním nebo severovýchodním prouděním, tedy severní nebo severovýchodní cyklonální situací nad Evropou. A při malé oblačnosti se v ranních minimech teploty dostaly pod bod mrazu nebo se vyskytly přízemní mrazíky. Období ledových mužů podle pranostik ukončuje jejich kuchařka – Žofie, kterou v kalendáři najdeme 15. května a projevuje se především dešti.

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zeman zamítl vstup Čechů do ukrajinské armády

Prezident Miloš Zeman zamítl žádost 11 Čechů o vstup do ukrajinské armády. Důvodem pro zamítnutí byla zpráva ministerstva obrany, které prezidentovi nedoporučilo povolit těmto Čechům odchod. Zeman už dříve povolil vstup do ukrajinských ozbrojených sil 103 Čechům. Zdůraznil však, že není možné udělit plošné povolení.

Krátká zpráva

Vznik nového stanového městečka

V Praze vznikne nové stanové městečko pro uprchlíky z Ukrajiny s kapacitou pro 150 lidí. Vznik městečka naplánoval pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) spolu s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN). Městečko má vyrůst na zasíťovaném pozemku České pošty v Malešicích. První uprchlíci se tam budou stěhovat 31. května.

Píše se na Deník.cz