Domácí

Klíšťata v Česku pořádně řádí! Kde je nebezpečí nákazy největší? MAPY

Klíšťata v Česku pořádně řádí! Kde je nebezpečí nákazy největší? MAPY
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Pokud se o víkendu chystáte do přírody, měli byste se mít na pozoru. Počasí totiž pořádně přálo klíšťatům. V některých oblastech České republiky je dokonce jejich aktivita mimořádná.

Klíšťata přenáší řadu onemocnění. V České republice patří podle odborníků mezi nejčastější borelióza a klíšťová encefalitida. "Aktuální počasí klíšťatům přeje. Důvodem jsou především zvyšující se teploty," vysvětlila TN.cz lékařka a vedoucí laboratoře Protean s. r. o. Miroslava Burýšková.

Kde v České republice je však výskyt infikovaných klíšťat nejčastější? Laboratoř Protean s. r. o. mapuje jejich výskyt v okresech už od roku 2006. Podívejte se, kde hrozí největší riziko.

Související obsah

Borelióza

Jedním z nejzávažnějších onemocnění je právě lymská borelióza. Proti této nemoci totiž neexistuje účinná vakcína. Projevuje se zarudnutím, které se objeví v místě, kde bylo klíště přisáté. Právě boreliózou onemocnělo podle dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ) v letošním roce už 279 lidí.

Mapa klíšťat přenášející boreliózu Zdroj: Se svolením laboratoře Protean s. r. o.

Klíšťová encefalitida

Známá je také klíšťová encefalitida, proti které je možné se nechat naočkovat. Podle průběhu je však závažnější než borelióza. "Projeví se tak po týdnu až dvou horečkou a příznaky jako u chřipky," vysvětlil infektolog Milan Tronek. Encefalitidou se v letošním roce nakazilo 12 pacientů.

Mapa klíšťat přenášející klíšťovou encefalitidu Zdroj: Se svolením laboratoře Protean s. r. o.

Ehrlichióza

Jedná se o infekční nemoc, která napadá bílé krvinky. Projevuje se horečkami a je poměrně těžké ji diagnostikovat. Vysoké teploty trvají zhruba tři dny a doprovází je i bolest svalů a někdy i vyrážka.

Mapa klíšťat přenášející ehrlichiózu Zdroj: Se svolením laboratoře Protean s. r. o.

Výhled na víkend

Předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a Státního zdravotního ústavu nás příliš nepotěší. Důvodem je totiž velmi příznivé počasí pro tyto parazity.

Podle odborníků bude v sobotu aktivita klíšťat střední, místy i vysoká. Pozor by si však měli dát lidé na severozápadě Česka. Tam by měla být aktivita dokonce mimořádná. Pokud se právě do těchto míst chystáte, neměli byste zapomínat na repelent.

Aktivita klíšťat (7. 5. 2022) Zdroj: Profimedia

Horší situace bude v neděli. Na většině území totiž bude aktivita klíšťat vysoká, v některých oblastech i mimořádná.

Aktivita klíšťat (8. 5. 2022) Zdroj: Profimedia

Právě v květnu bývá podle ČHMÚ klíšťat obecně nejvíce. "Největší výskyt je pozorován v období od března do června, s hlavním vrcholem v květnu. Druhý vrchol přichází na podzim a trvá do příchodu prvních mrazů," uvedl ústav.

"Nevstupujte volně do listnatých a smíšených lesů, pohybujte se pouze po zpevněných cestách. Večer a ráno proveďte prohlídku těla, případně odstraňte klíště," radí experti ČHMÚ.

Aktivita klíšťat je v Česku mimořádná. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz