Domácí

Výměna oken se prodraží. Sklenářům stouply ceny o 100 procent

Zdražování už zasáhlo i sklenáře. Ceny stouply o 100 procent a to především u nejžádanějších čirých okenních tabulí. Výsledkem je to, že i drobná oprava skleníku, krbových kamen nebo běžných oken se nám výrazně prodraží. Bohužel zdražila i výroba moderních izolačních oken.

Zasklít a zatmelit okno přišlo vloni na 200 korun, letos už na 400. "Sklo šlo o 100 procent nahoru a ještě spousta věcí není. Nebyl tmel. Horko těžko jsme sháněli tmel na zasklívání," vysvětlil majitel sklenářství Jan Čulík.

Nejvíce podražilo nejpoužívanější čiré sklo o síle dvou, tří a čtyř milimetrů. "Při každém závozu se mění ceny. Zasklení, které stálo ještě na podzim 339, se teď už vyšplhalo na 679 korun bez daně. Za práci se nezvyšuje nic, pouze za zboží, protože to jde tak nahoru, že už by to potom bylo neprodejné," myslí si další majitelka sklenářství Vladimíra Čulíková.

"Zeptají se, co to bude stát a pak přemýšlejí, jestli to udělají. Spousta lidí už se ani neozve, protože zkrátka už na to lidi nemají," uvedl Čulík. Lidé si za drahé sklo hledají co nejlevnější náhradu. Například na skleníku si vystačí s levným igelitem.

Související obsah

Majitelé jednoho rozestavěného rodinného domu si ho přáli mít z velké části prosklený. Zatímco vloni by je skla vyšla na 700 tisíc korun, letos už je to o 400 tisíc více. 

"Letí to nahoru," sdělil výrobce oken Radek Lánský. "Jde o nárůst materiálů. Sklo, hliník nebo dřevo, barvy, doprava, u plastových oken jsou to třeba výztuže, je tam kov. Elektriku máme na stejných cenách a chlapi vydělávají zhruba stejně," dodal. Všichni doufají, že se už ceny konečně ustálí a nebudou v takové turbulenci, jako jsou nyní.

Za zdražením ceny skla stojí mnohem vyšší náklady firem:

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz