Domácí

Lidé přestávají chodit do divadla i na koncerty. Nemají na to peníze

Ceny vstupenek mnoha kulturních akcí v Česku jsou tak vysoké, že o ně přestává být zájem. Kvůli prudkému zdražování začínají mít lidé finanční problémy a tak se snaží šetřit kde se dá. A jednou z prvních věcí, kterou si odepřou, je právě kultura.

Volné sedačky v divadlech, prořídlé davy na koncertech nebo úplně zrušené kulturní akce. Některým pořadatelům už docházejí peníze i na provoz. "Bohužel jsme museli zrušit koncerty. Ty, které jsme doposud od začátku roku realizovali, byly prodělečné," uvedla ředitelka Kulturního domu Barikádníků Pavla Čejková.

Na nevyprodaný sál u některých představení si zvykají i herci uherskohradišťského divadla. "Lidé samozřejmě přemýšlejí, kam peníze dají, za co peníze utratí, protože se zvedají ceny energií, nikdo neví, co se bude dít a my to v divadle pociťujeme," vysvětlil herec a mluvčí Slováckého divadla Josef Kubáník.

Související obsah

I v sále zlínské filharmonie je návštěvnost nižší. "V roce 2019 jsme atakovali návštěvnost takřka sto procent. Po covidu ta návštěvnost byla asi tři čtvrtiny," poznamenal manažer Filharmonie Bohuslava Martinů Tomáš Gregůrek.

Může být ještě hůř. Do divadel nebo na koncerty chodí hlavně lidé, kteří mají vstupenky zakoupené dlouho dopředu. "Sám si připravuju obě varianty. Buď lidi budou mít zájem jako dnes, nebo ten zájem opadne. Buď budeme koncerty pořádat dál, nebo půjdeme kácet dřevo do lesa," sdělil majitel agentury Velryba Michal Žáček.

Související obsah

Podle ministra kultury Martina Baxy (ODS) se s touto situací nedá nic dělat. Divadla nebo kulturní domy se žádné pomoci ze státního rozpočtu nedočkají. "Svou roli hraje jistě atraktivita akce i to, že lidé zvažují, do čeho své peníze investují vzhledem k ekonomické situaci," myslí si.

"Největší ohlas mají akce, které jsou dotované z magistrátu nebo městské části. Je to z důvodu omezených rodinných rozpočtů," prohlásil radní pro strategický rozvoj městké části Praha 8 Tomáš Hřebík. 

Ceny vstupenek se budou dál zvyšovat. Průměrná cena je kolem 300 korun, záleží na typu představení nebo na popularitě.

Situace je velmi vážná, řekl ředitel divadla v Jablonci nad Nisou Pavel Žura:

kdu, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz