Zajímavosti

Průlom v prevenci rakoviny vaječníků. Ženy se mají nechat geneticky testovat

Lékaři přišli na nový způsob, jak předcházet rakovině vaječníků. Podle nejnovějších doporučení by se ženy měly nechat geneticky testovat, zda nejsou nositelkami mutačního genu. Takové vyšetření je zásadní pro vhodnou léčbu pacientek i zdraví jejich příbuzných.

Každá žena, u které se objeví rakovina vaječníků, by měla podstoupit vyšetření na přítomnost mutačního genu BRCA1 a BRCA2. Pokud se u ní mutace potvrdí, měli by vyšetření podstoupit i její příbuzní. Včasná léčba zachránila zdraví i 32leté Caroline.

"Moje maminka onemocněla rakovinou když jí bylo 43 let a zjistili že je BRCA pozitivní," sdělila pacientka a zakladatelka skupiny Mastektonie Caroline Ewing- Haupt. "Já jsem si promyslela, že budu chtít do budoucna postoupit operace odstranění prsou, vaječníků a dělohy, čímž se výrazně snižuje to riziko rakoviny," dodala.

Pokud se u ženy s nádorovým onemocněním vaječníku objeví takzvaný mutační gen BRCA, neprovádí se další testování jen u ženských pokrevních příbuzných ale i u mužů. Ti mohou být totiž ohroženi jiným typem nádorového onemocnění.

Související obsah

" V případě, že nalezneme mutaci, tak to má význam pro léčbu i pro prevenci dalších nádorů. Jsme schopni v rámci příbuzných vytipovat jedince, kteří jsou potom dále sledováni ve specializovaných ambulancích," uvedla molekulární bioložka Jana Soukupová.

"Zjistíme, že žena je nositelkou určité mutace, sledujeme ji do určitého věku, když má splněné reprodukční plány, nabídneme jí tyto úkony. U žen je to odstranění prsů, vaječníků a vejcovodů," vysvětlil vedoucí onkogynekologického centra 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze David Cibula.

Většina žen si nechává preventivně odebrat vaječníky až ve chvíli, kdy už neplánuje další děti. Nádorové onemocnění vaječníků se u pacientek najde v 75 % případů až v pokročilém stádiu. Nicméně léčba za poslední léta výrazně pokročila a to zejména ta biologická.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz