Zahraničí

ON-LINE: Rusové chystají chemický útok na Azovstal, tvrdí Ukrajina. Obyvatelé nemají vycházet ven

Rusové podle mariupolských úředníků chystají ve středu chemický útok na ocelárny Azovstal. Lidem se doporučuje, aby nevycházeli ven. Prezident Vladimir Putin v projevu na vojenské přehlídce v Moskvě označil invazi na Ukrajinu jako správné rozhodnutí. Hlava státu navíc obvinila západní státy, že plánovaly zaútočit na její zemi. Podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga bude válka eskalovat v příštích týdnech.

  • Od začátku invaze přišly ruské síly o 25 650 vojáků, tvrdí Ukrajina.
  • V Rusku proběhla k příležitosti výročí konce druhé světové války vojenská přehlídka.
  • Ruský prezident Vladimir Putin označil invazi na Ukrajinu za správný krok.
  • Ruské síly zvýšily počet útoků na Luhanskou a Doněckou oblast.
  • Ve vesnici Bilohorivka v Luhanské oblasti svrhli Rusové bombu na tamní školu, která sloužila jako protiletecký kryt. V troskách zahynulo 60 lidí.
  • Prezident Volodymyr Zelenskyj je přesvědčen o tom, že Ukrajina se ruské agresi ubrání.
  • Ukrajinská armáda tvrdí, že pomocí dronu Bayraktar zničila další ruské plavidlo.
  • Berlín zakázal během oslav 8. a 9. května nosit ukrajinské vlajky a další symboly.
  • Válka bude v příštích týdnech eskalovat, domnívá se generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.
  • Oděská oblast zavádí na 9. května celodenní zákaz vycházení.

Ruské síly údajně chystají chemický útok na ocelárny Azovstal. Ten má proběhnout ve středu. Zástupce městské rady Mariupolu Oleksandr Lašin vyzval lidi, aby nevycházeli už od úterý do ulic. Informovala o tom Ukrajinská pravda.

Moskva uspořádala vojenskou přehlídku k příležitosti výročí konce druhé světové války. Zúčastnil se jí i ruský prezident Vladimir Putin. Ten v krátkém projevu obvinil západní státy, že chystaly invazi do Ruska. Podle hlavy státu totiž NATO začalo u ruských hranic rozvíjet vojenskou infrastrukturu a vznikla tam "bezprostřední hrozba".

"Viděli jsme, jak se rozvíjí vojenská infrastruktura, jak začaly pracovat stovky zahraničních poradců, pravidelně přicházely dodávky nejmodernějších zbraní ze zemí NATO. Nebezpečí rostlo každým dnem," sdělil Putin.

Související obsah

Podle ruského prezidenta byla invaze na Ukrajinu správné rozhodnutí. "Rusko zasadilo preventivní úder agresi. Bylo to vynucené, včasné a jediné správné rozhodnutí. Rozhodnutí svrchované, silné a samostatné země," zdůraznil.

Putin se však k aktuální situaci na Ukrajině nevyjádřil. Stále navíc není jasné, jak vysoké jsou ztráty ruské armády. "Smrt každého našeho vojáka a důstojníka znamená hoře pro nás všechny a nenahraditelnou ztrátu pro příbuzné a blízké," doplnil.

Přehlídky se letos nezúčastnili žádní zahraniční hosté, dokonce ani největší Putinův spojenec, běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Chyběl také náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov.

Vojenská přehlídka:

Šedesát lidí přišlo o život poté, co byla vesnická škola v Bilohorivce na východní Ukrajině zasažena leteckou pumou při ruském náletu. Škola byla místními využívána jako protiletecký kryt a v době náletu se v krytu pod budovou schovávalo asi 90 lidí. Pokusy o záchranu lidí uvězněných pod troskami zcela zničené budovy označil regionální guvernér Serhij Hajdaj za nemožné kvůli neustálému ostřelování. Tragickou bilanci uvedl v neděli ve svém nočním videoprojevu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, informuje The Guardian.

V Oděské oblasti je na 9. května vyhlášen celodenní zákaz vycházení. Zákaz je reakcí na vysoké riziko ostřelování v těchto dnech. "Žádám obyvatele Oděsy, aby požadavek akceptovali," vyzval veřejnost šéf tamní vojenské správy Maxim Marčenko. Informace přinesla Ukrajinska pravda.

O nedělním dění na Ukrajině si můžete přečíst zde.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz