Naše Česko

Ochránci už mají výsledky sčítání šelem v Beskydech. Potvrdili se vlci a rysi

Ochránci už mají výsledky sčítání šelem v Beskydech. Potvrdili se vlci a rysi
Ilustrační snímek Zdroj: Profimedia

Správa chráněné krajinné oblasti Beskydy letos v únoru zorganizovala sčítání velkých šelem v Beskydech. Mapování potvrdilo výskyt vlků a rysů, ale ne medvěda. Ten se tam sice vyskytuje pravidelně, ale v době sčítání se nepodařilo narazit na žádné známky jeho pobytu v dané oblasti.

Ve stejném termínu jako sčítání velkých šelem v CHKO Beskydy probíhal také monitoring velkých šelem v CHKO Kysuce a CHKO Bílé Karpaty. Celkově šelmy sčítalo 70 lidí, a to z řad profesionálních a dobrovolných ochránců přírody a z Hnutí DUHA. 

"Pobytové znaky rysa (stopy, vzácně kořist) byly pozorovány v Moravskoslezských Beskydech, Veřovických vrších a Javorníkách," uvedli ochránci na svém webu. Letos se výskyt rysa nepodařilo prokázat ve Slezských Beskydech, zato jej fotopasti zachytily na Hostýnských vrších.

Související obsah

​"Podle dlouhodobého monitoringu se v zimě v Beskydech zdržovalo sedm samostatných rysů a několik odrostlých mláďat. V Javorníkách se na moravsko-slovenském pomezí pohybovalo šest rysů. Někteří pravidelně přecházeli i do Vizovických vrchů," informovali ochránci přírody.

Sčítání potvrdilo, že v Javorníkách a centrální části Moravskoslezských Beskyd se vyskytují vlci a podle ochránců častěji než dříve. V oblasti jsou aktuálně (celý rok nebo několik měsíců v roce) aktivní tři vlčí smečky, kromě toho jeden vlčí pár a minimálně jeden vlk samotář. V průběhu jednoho kalendářního roku se pak v CHKO Beskydy objevuje až 25 vlků.

"Mimo chráněnou krajinnou oblast Beskydy – ve Slezských Beskydech se pak během letošní zimy pohybovali asi 3 vlci. Na opačné straně, tedy na západě Beskyd, přechází jeden vlk mezi CHKO Bílé Karpaty a CHKO Beskydy," doplnili ochránci.

Související obsah

​Výskyt medvěda hnědého se v době mapování potvrdit nepodařilo, i když se dle pozorování ochránců v posledních letech objevuje v CHKO Beskydy pravidelně. Přítomnost této šelmy byla na moravsko-slovenském pomezí v Javorníkách zaznamenána naposledy koncem října loňského roku.

Během mapování se kromě velkých šelem podařilo zjistit výskyt dalších vzácných a chráněných živočichů, například bobra evropského, datla černého, puštíka bělavého, strakapouda bělohřbetého nebo vydry říční.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz