Domácí

Matka zuřila kvůli čekání na dětské pohotovosti. Primářka řekla, proč to tak je

Matka zuřila kvůli čekání na dětské pohotovosti. Primářka řekla, proč to tak je
Ilustrační snímek Zdroj: Profimedia

Dětská pohotovost Fakultní nemocnice Motol v Praze čelí extrémnímu náporu a redakci TN.cz se ozvala čtenářka, která se svým dítětem o víkendu dlouho čekala na ošetření. Podle primářky oddělení za to může mimo jiné zvýšená nemocnost dětí, které byly dva roky zavřené doma, a také nedostatek lékařů ochotných sloužit na pohotovosti.

Redakci TN.cz se ozvala čtenářka, která si stěžovala na dlouhou čekací dobu na dětské pohotovosti ve FN Motol. O víkendu tam přijela se svým dítětem, na řadu se ale dostala až za dlouhou dobu. Žena tvrdí, že musela čekat kvůli dětem uprchlíků z Ukrajiny. 

Primářka z Oddělení urgentního příjmu a LSPP dětí FN Motol Jitka Dissou ale tvrdí, že důvodů je víc. Podle ní za dlouhé čekací doby může například to, že toto pracoviště je v poslední době velmi přetížené.

"Například během Velikonoc jsme zaznamenali téměř dvojnásobný nárůst pacientů oproti minulým rokům. Jen naši pediatři ošetřili téměř 700 pacientů, ostatní obory jako zubní, chirurgie, ortopedie na pohotovosti o Velikonocích ošetřili 580 dětí," řekla primářka redakci TN.cz.

Související obsah

Podle jejích slov se totiž po dvou letech děti začínají zase promořovat běžnými dětskými nemocemi. "Zvyšuje se počet těch s akutními gastroenteritidami, respiračními infekty, neštovicemi. Pociťujeme i nárůst pacientů z Ukrajiny, kteří tvoří zhruba 15 až 20 procent všech pacientů na pohotovosti," vysvětlila primářka. 

Dalším problémem je nedostatek pediatrů, kteří by na oddělení chtěli sloužit. "Obvodní pediatři nemají zákonem danou povinnost sloužit na LSPP, a proto jich u nás také slouží velmi málo. Důsledek toho všeho je, že lékaři a sestry, kteří na LSPP slouží, jsou dlouhodobě přetížení a vyhořelí, dávají výpovědi," popsala Dissou. 

Náročné služby

Primářka dodala, že lidé dětskou pohotovost často využívají i v případech, kdy by se mohli obrátit na své pediatry. "Když každý druhý pacient přichází pro teplotu, která trvá několik hodin, rodiče pro jistotu na teplotu nic nedali a raději jedou na LSPP, aby lékař dítě ihned vyšetřil, protože oni jsou laici a nerozumí tomu, tak pak i zpočátku nadšený zdravotník rychle vyhoří," uvedla Dissou.

O situaci v Motole psali v dubnu na sociálních sítích také dva lékaři, kteří tam zažili náročné služby. "Obrázek poslední doby je takový, že pacienti nemají ani místo, kde by se posadili. Sestry a lékaři na pohotovostech jsou vyčerpaní, vyhořelí a v depresi, protože je to každý den stejné a nic se nemění a nikdo to nemění," napsala před třemi týdny lékařka Eliška Š. na facebook.

S přetížeností podle lékaře Radovana H. souvisí i nízká obratnost a šikovnost dětí a snížená schopnost rodičů ošetřit malou tržnou ránu nebo naražený nárt po kopnutí do míče. "Se vším se v dnešní době chodí na pohotovost nebo se volá záchranná služba," uvedl na facebooku a zmínil také zhoršený psychický stav dětí, přísun dětí uprchlíků a nedostatek ambulantních lékařů. 

Související obsah

"Postcovidové potencování všech předešlých faktorů, které vede ke zhoršené imunitě, psychické i fyzické odolnosti českých dětí, které v posledních měsících jsou mnohem více nemocné, zraněné nebo psychicky nestabilní, než to bylo v minulosti," doplnil lékař.

Primářka zároveň upozornila, že výhledově bude pediatrů ještě méně. Motol má proto pro rodiče v tištěné formě materiály týkající se horečky, průjmu a zvracení. On-line se snaží tyto vědomosti šířit na facebooku a instagramu účet Dětská Pohotovost. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz