Domácí

Nedostatek lékařů v Česku bude ještě větší problém. Odejdou stovky pediatrů

Nedostatek dětských lékařů je problém, který dlouhodobě trápí české zdravotnictví a který má v následujících letech ještě gradovat. Upozorňuje na to aktuální analýza pojišťovny ministerstva vnitra. Napříč Českou republikou podle ní do roku 2027 skončí stovky pediatrů, protože odejdou do penze.

Podle odborníků budou následky odchodu pediatrů do penze fatální a nebude výjimkou, že se o dětské pacienty nebude mít, kdo starat. Ministerstvo zdravotnictví se prý řešení problému intenzivně věnuje.

"Během dvou, tří, nejpozději pěti let dojde k takto výraznému úbytku praktických dětských lékařů a bude to velký problém. Bohužel se to stává již dnes. Mnohé maminky nebo mnozí rodiče již vědí, že musí hledat lékaře pro svoje dítě. Jsou lokality, kde je to téměř nemožné," řekla televizi Nova Alena Šebková, předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů ČLS JEP.

"Rodiče s dětmi si tu péči najdou a když ji nenajdou u nás, tak ji najdou v nemocnicích a pohotovostech, a to je něco, co jsme si nikdy nepřáli," doplnila Ilona Hülleová, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR.

Související obsah

​Na jednoho dětského lékaře připadá i tisícovka pacientů, dětských lékařů je kolem dvou tisíc. Podle analýzy Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra bude věkový průměr dětských praktických lékařů do roku 2027 přes 62 let, a to téměř ve všech krajích. Do penze jich během následujících let odejdou řádově stovky.

"Vysoký věk praktických dětských lékařů se nejvíce dotkne Prahy a Středočeského kraje. Vzhledem k dostatečné síti nasmlouvaných lékařů by ale neměly nastat výrazné komplikace. Horší situace bude v Jihočeském a Ústeckém kraji, kde by do 6 let mělo zavřít 35 ordinací, tedy 13 procent dětských lékařů," informovala Jana Schillerová, mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra.

Klesající počet odborníků

Nejvíc smluvních lékařů pro děti má Všeobecná zdravotní pojišťovna. Klesající počet odborníků zaznamenává rok od roku. Zatímco v roce 2018 měla přes dva tisíce pediatrů, loni už to bylo o víc než stovku méně.

Nejmenší úbytek, téměř nulový, připadl na Prahu. Naopak největší úbytek zaznamenává Moravskoslezský a Olomoucký kraj. Problém je i v regionech na západě Čech.

"Když si vezmeme, že v Karlovarském kraji máme zhruba 60 pediatrů a navíc tedy ve věku přesahujícím 60 let, tak je to situace velmi obtížná," okomentoval stav v Karlovarském kraji jeho hejtman Petr Kulhánek (KOA).

"Problém je zejména v tom, že počet mladých lékařů absolventů vysokých škol nedokáže pokrýt počet dětských praktických lékařů, kteří dnes odchází do důchodu," vysvětlila Viktorie Plívová, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Související obsah

​Podle Hülleové chybí lékaři, kteří by po ukončení vzdělání odcházeli z dětských oddělení do praxí pediatrů a přebírali je po stávajících lékařích.

Zájemci o tuto profesi by prý byli, často se ale po studiích nedostanou právě k potřebným atestacím. Zhruba třetina těch, kteří vystudují medicínu, se do praxe v Česku vůbec nezapojí. Ministerstvo zdravotnictví plánuje pomoci finanční injekcí a urychlením procesu.

"Abych měl vyšší počet lékařů s atestací, musím nějakým způsobem stimulovat studenty, aby si ten obor vybrali a pak ten obor, aby ty školící pracoviště co nejvíce produkovaly, proto chci kompletně platit předatestační přípravu. Ty nemocnice to finančně nezatíží a budou moci přijímat těch studentů daleko víc," uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Peníze prý mají putovat z rozpočtu ministerstva zdravotnictví už letos.

Předseda České lékařské komory Kubek o nízkém počtu pediatrů:

Ministerstvo zdravotnictví plánuje pro tuto věc řešení:

ada, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz