Zahraničí

Obavy o zdraví Alžběty II. Poprvé za 59 let bude chybět na ceremoniálu

Buckinghamský palác potvrdil, že se britská královna Alžběta II. poprvé za 59 let nezúčastní úterního tradičního zahájení parlamentního roku ve sněmovně lordů. Na ceremoniálu ji nahradí její následovník princ Charles, kterého doprovodí princ William.

Nečekané odvolání účasti britské královny Alžběty II. z úterní ceremonie ve Westminsteru kvůli problémům s pohyblivostí vyvolalo další obavy o její zdraví. Královna totiž na tradičním státním otevírání Parlamentu chybí poprvé po 59 letech.

"Královna má nadále epizodické problémy s pohyblivostí a po konzultaci se svými lékaři se neochotně rozhodla, že se nezúčastní státního otevření Parlamentu," uvedl podle britského deníku The Sun mluvčí Buckinghamského paláce.

Související obsah

Britská královna tak musela vydat královský dekret, který umožní jejímu nejstaršímu synovi a následníkovi princi Charlesovi, aby měl potřebné pravomoci. Tento dekret platí pouze na úterní jednání. Společně s Charlesem se ceremoniálu zúčastní také princ William.

"Na žádost Jejího Veličenstva a se souhlasem příslušných úřadů přečte princ z Walesu jménem Jejího Veličenstva královnin projev za účasti vévody z Cambridge," dodal mluvčí.

Státní otevření Parlamentu je tradice, která sahá až do 16. století a znamená začátek parlamentního roku. Je považována za jednu z nejočekávanějších událostí v parlamentním kalendáři. Na jednání ve sněmovně lordů vždy britský panovník přednese svůj projev, ve kterém nastíní plány Parlamentu na příští rok.

Královna Alžběta II. v dubnu oslavila 96. narozeniny. Podívejte se na reportáž TV Nova: 

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz