Domácí

Michalákové zhasla poslední naděje. Rozsudek o odebrání dětí je pravomocný

Velký senát Evropského soudu pro lidská práva rozhodl, že se nebude zabývat případem odebrání dětí Češky Evy Michalákové. Verdikt štrasburského soudu je konečný, oba synové Michalákové zůstanou nadále v Norsku v pěstounské péči.

Eva Michaláková, která prohrála v lednu letošního roku spor s Norskem o své dva syny, přišla o poslední naději získat Denise a Davida zpět. Pětice soudců odmítla její žádost, aby se Velký senát soudu případem zabýval 

Verdikt soudu z letošního 20. ledna 2022 nabyl v pondělí právní moci. Výsledek sporu, podle kterého Norsko neporušilo právo matky a dětí na respektování rodinného života, je tedy konečný.

Související obsah

"Jak vyplývá i z rozsudku štrasburského soudu, paní Eva Michaláková má možnost se znovu obrátit na norské soudy se žádostí o vrácení dětí do péče, respektive o stanovení styku," informovala Kancelář vládního zmocněnce ve své tiskové zprávě o dalších možných krocích Evy Michalákové.

Uplynulo už více než deset let od doby, kdy norská sociální služba Barnevernet odebrala Evě Michalákové syny Denise a Davida a umístila je do pěstounské péče. Důvodem bylo podezření ze zanedbávání péče, týrání a zneužívání dětí ze strany otce.

V roce 2014 podala matka návrh, aby se děti mohly vrátit do její péče. Norské soudy však případ odmítly a děti zůstaly v péči pěstounů. Následně matku zbavily rodičovských práv a zakázaly jí kontakt s dětmi. Zpočátku se s nimi mohla stýkat, postupně však povolenou dobu s dětmi úřady zkracovaly.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru nemocnice v Senegalu zahynulo 11 novorozenců

Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, které leží asi 120 km východně od hlavního města Dakar, zemřelo 11 novorozenců. Oznámil to ve středu bez dalších podrobností na svém twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguère na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Píše se na Deník.cz