Zahraničí

Michaláková ve sporu o děti neuspěla. Evropský soud rozhodl v její neprospěch

Michaláková ve sporu o děti neuspěla. Evropský soud rozhodl v její neprospěch
Eva Michaláková Zdroj: Profimedia

Češka Eva Michaláková ve sporu o děti ve čtvrtek u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku neuspěla. Soud došel k názoru, že odebrání dětí bylo odůvodněné a soud matce dostatečně vysvětlil, proč syny nesmí vídat.

Je tomu už více než deset let od chvíle, kdy norská sociální služba Barnevernet nechala odebrat Evě Michalákové syny Denise a Davida. Důvodem bylo podezření ze zneužívání ze strany otce, dále pak zanedbávání péče a týrání. Děti skončily v pěstounské péči.

Zpočátku se mohla matka s dětmi stýkat častěji, nicméně postupně byl kontakt omezován, a to až na dvě hodiny dvakrát ročně pod dohledem. V roce 2014 matka podala návrh na vrácení dětí do péče. Norské soudy ale děti nechaly v péči pěstounů, matku zbavily rodičovských práv a zakázaly jí kontakt s dětmi. Úřady matku mimo jiné kritizovaly i za medializaci případu, což podle nich bylo v rozporu s nejlepším zájmem dětí.

Rodiče v uplynulých letech podali několik stížností proti Norsku a postupu orgánu sociálněprávní ochrany nezletilých. Celkově druhou stížnost podali k mezinárodnímu soudu. I tentokrát ale padlo rozhodnutí v neprospěch matky. Podle rozsudku Norsko neporušilo své lidskoprávní závazky tím, že svěřilo děti do pěstounské péče, zbavilo matku rodičovských práv a neumožnilo jí kontakt s dětmi.

Související obsah

​​"V dnes zveřejněném rozsudku evropský soud předně shledal, že mezi matkou a dětmi existoval střet zájmů, a to z důvodu závažného zanedbávání péče o děti jejich rodiči, přičemž děti byly odebrány z péče matky kvůli podezření, že matka děti neochránila. Soud proto rozhodl, že matka nebyla oprávněna stížnost za děti podat," oznámilo ministerstvo spravedlnosti, resp. Kancelář vládního zmocněnce.

Evropský soud při přezkoumání řízení o vrácení dětí do péče biologické matky přihlédl i k faktu, že v předchozím stádiu norské orgány přezkoumávaly závažné zanedbávání dětí v rodině, které prokázaly. Dále se objevilo podezření na pohlavní zneužívání. Soud vzal podle Kanceláře vládního zmocněnce dále v potaz rodičovské schopnosti matky, znalecké posudky, názory dětí, jejich pozitivní vývoj v pěstounských rodinách, přetrvávající trauma jednoho z dětí, reakce dětí na kontakt s matkou a fakt, že se děti pravidelně vídají.

Rozsudek není pravomocný. Matka se může odvolat k Velkému senátu, jehož verdikt by byl konečný.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz