Videoreportáž

Warholova Marilyn trhá rekordy. Obraz vydražili za více než 4 miliardy

V New Yorku padl dražební rekord. Slavný portrét herečky Marilyn Monroe od Andyho Warhola prodali v aukční síni za 195 milionů dolarů, v přepočtu tedy za více než 4,5 miliardy korun. Jedná se o nejvyšší cenu, za jakou se kdy vydražilo umělecké dílo z 20. století.

Žluté vlasy, zářivě modré stíny a rudé rty na tyrkysovém pozadí – ikonické dílo Andyho Warhola. Portrét herečky Marilyn Monroe vytvořil světoznámý umělec podle fotky krátce po její smrti v roce 1964. Obraz mohli obdivovat lidé po celé planetě v několika muzeích. Teď má nového majitele.

Dražba díla, které je snad nejlepším ztělesněním uměleckého směru známého jako pop-art, se zapíše do dějin. V aukčním sále by se napětí chvílemi dalo krájet. Portrét Marilyn si totiž neznámý milovník umění koupil za rekordní sumu 195 milionů dolarů, v přepočtu tedy přes 4,5 miliardy korun. "Právě jsme prodali nejdražší obraz 20. století. Jsem na to velmi pyšný. Musíme to trošku rozdýchat, je to vážně něco," okomentoval specialista na umění 20. století Alex Rotter.

Související obsah

​Vydražený portrét slavné herečky má za sebou dramatickou minulost. Unikl dokonce střelbě. Je součástí pětidílné série a krátce po jejím dokončení v roce 1964 do Warholova ateliéru vpadla žena se zbraní a na čtyři ostatní obrazy vystřelila. Jen tento vyvázl bez újmy.

Vůbec nejdražším veřejně prodaným obrazem v historii je Salvator Mundi, v překladu Spasitel světa, od Leonarda da Vinciho. Za něj kupec v roce 2017 zaplatil v přepočtu více než 10,5 miliardy korun.

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz