Zajímavosti

Princ Mojmír okouzlil nejen Popelku. Stále šarmantní herec a zpěvák slaví 80 let

Princ Mojmír okouzlil nejen Popelku. Stále šarmantní herec a zpěvák slaví 80 let
Jiří Štědroň | Zdroj: Profimedia

Herec, nebo zpěvák? Obojí zvládl ve své umělecké kariéře Jiří Štědroň nonšalantně, i když ta pěvecká etapa je asi známější. Vyškovský rodák a absolvent brněnské JAMU v pondělí slaví už 80. narozeniny.

Asi to byla nabídka Gustava Broma, která nasměrovala Jiřího Štědroně především na hudební dráhu. Hity jako Belinda, Barbara, Džulija se hrají dodnes. Lidé Štědroně znají také z první české Popelky.

Dřív, než přišly oříšky

Černobílá Popelka se Štědroněm a mladičkou Popelkou, kterou kouzelně ztvárnila Eva Hrušková, přišla na obrazovky o čtyři roky dříve než legendární snímek Tři oříšky pro Popelku. Díky barevnosti i nákladné výpravě převzala novější varianta pohádky žezlo, ale právě písně dělají z té první stále trhák. Zpíval tam i Jan Tříska, ale po jeho emigraci šla pohádka do trezoru.

Související obsah

​Štědroň v touze po vlastní kapele přijal nabídku do souboru Plameny, který zakládal autor Jindřich Brabec. Potíž byla v tom, že skupina měla přízvisko Soubor Ústředního výboru Socialistického svazu mládeže. To, že zpěvák získal tuto nálepku, jej dlouhé roky pronásledovalo a mrzelo.

Jeho výčitky byly však zbytečné, protože se neprovinil ani politicky, ani umělecky. Nikdy nepodlehl tlaku, aby vstoupil do KSČ, a během této doby zazpíval úžasné věci. Třeba Sedmikrásku s Janou Matysovou.

Související obsah

​Směr ukázal Semafor

Po odchodu z Plamenů spolupracoval Štědroň se Zdeňkem Bartákem a zpíval chvíli i s Petrou Černockou. Rok 1989 ho na deset let poslal do podnikatelské sféry v oblasti skla, ale touze po divadle neutekl.

Ladislav Županič mu nabídl účinkování v Hudebním divadle Karlín. A právě tam jej potkal Vladimír Hrabánek, který mu nabídl záskok v Semaforu, z nějž vzniklo trvalé angažmá. Ačkoli v mládí toužil po kariéře vojáka, prožil Štědroň 80 let bez použití tvrdých loktů a víc než polovinu života strávil po boku manželky Milady, která byla špičkovou českou manekýnkou.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz