Zajímavosti

Stávala jen pár kroků za Karlem Gottem. Známá česká zpěvačka má 75 let

Stávala jen pár kroků za Karlem Gottem. Známá česká zpěvačka má 75 let
Lída Nopová | Zdroj: Profimedia

Příznivci pořadu Tvoje tvář má známý hlas si jistě oblíbili Lindu Finkovou, která se trpělivě stará o kvalitu zpěvu soutěžících. U Lindy platí pravidlo, že jablko nepadá daleko od stromu. Její maminkou je totiž nejlepší sboristka historie naší populární hudby profesorka Lída Nopová, která v pondělí slaví 75 let.

Při studiu na plzeňské konzervatoři se do Lídy zamiloval o pět let starší Karel Vágner, který dokonce kvůli ní skočil z okna. Naštěstí bylo nízko nad zemí… Ona ale věnovala své srdce hudebníkovi Petru Finkovi, narodila se jim dcera Linda a nabídkám z Prahy se nedalo odolat.

Pár kroků za Karlem Gottem

Po krátkém angažmá u Nadi Urbánkové a Josefa Laufera přišlo působení ve vokální sestavě Bezinky, která svými vokály doprovázela ve studiu špičku české pop music. Známé byly hlavně na Slovensku, kde jim díky koncertování s Karolem Duchoněm vydal Opus LP desku. Druhá s názvem Trialog vyšla i u Supraphonu.

Související obsah

​To už Lída přijala nabídku doprovázet Karla Gotta. Z původně plánovaného měsíčního turné po Německu bylo nakonec devět let, a tak Lídu vidíte stát či tančit za Mistrem ve stále oblíbených reprízách koncertů z první poloviny 80. let.

Když Ladislav Štaidl rozpustil sbor a dechovou sekci, začíná dvacet let koncertní spolupráce s Pavlem Bobkem, kde hrál i Lídin druhý manžel, geniální pianista Miloš Nop.

Profesorkou slavných jmen

Když v roce 1983 vyhrála s písní Nejhezčí trápení Děčínskou kotvu, přišel skladatel Vítězslav Hádl s nápadem ve studiu přimíchat druhý hlas. A tak vznikl první společný projekt s dcerou Lindou, na kterou dohlížela i jako profesorka na Pražské konzervatoři.

Související obsah

​Její hlasovou výchovou prošli třeba David Koller, Petr Kolář, Petr Muk či zpěvačka Dasha. Lída Nopová dokázala úžasně zpracovat písně z repertoáru Whitney Houston či Donny Summer, ale protože neměla ostré lokty a nenosila po vlivných místech láhve skotské, samostatného elpíčka se nedočkala.

ts, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz