Domácí

Vývařovna jen pro otrlé: Všude odpad a špatně uskladněné jídlo

Vývařovna jen pro otrlé: Všude odpad a špatně uskladněné jídlo
Provozovna veřejného a závodního stravování Zdroj: Krajská hygienická stanice Středočeského kraje

Na základě podnětů od lidí se na vývařovnu ve středočeských Luštěnicích zaměřila tamní hygiena. A kontroloři se nestačili divit. Špína a špatný technický stav provozovny byly jen špičkou ledovce.

Technické nedostatky, volně uložené odpadky a špatně skladované jídlo. To všechno odhalila středočeská hygiena v luštěnické Vývařovně Julie na Mladoboleslavsku při kontrole na konci dubna.

"Co se týče technického stavu a dodržování provozní hygieny byly v provozovně shledány závady v podobě olupujícího se nátěru na stropě a stěnách v prostorách kuchyně, dále byly veškeré povrchy podlah, omyvatelných částí stěn a povrchy technologického vybavení v celé provozovně znečištěny silným nánosem zaschlé špíny a nečistot. V hůře přístupných místech byl nános prachu a zbytků potravin," uvedla hygiena.

Ve skladu s jídlem, v šatnách pro zaměstnance i na chodbě se válely pytle s odpadem, barely s použitým olejem na vaření a další věci, hlavně ty nepotřebné. Například nábytek, knihy, prázdné plechovky a lahve, vaječné skořápky, ale třeba i nefunkční kuchyňské vybavení. V kuchyni a na toaletě pro zaměstnance chybělo mýdlo a ručníky.

Související obsah

​"Dále bylo zjištěno nevyhovující uskladnění surovin i expedovaných pokrmů. Konkrétně čerstvá vejce byla skladována v nevhodné teplotě prostředí. V mrazicím zařízení byly skladovány polotovary a rozpracované pokrmy bez jakéhokoliv označení. Dále zde byly uloženy suroviny (13 kilogramů masa – vepřové, kančí a srnčí) neznámého původu. V chladicím a mrazicím zařízení byly skladovány potraviny s prošlým datem použitelnosti," přiblížila hygiena.

Vývařovna se specializuje na přípravu hotových jídel, které balí do plastových vaniček s fólií. Takto připravené jídlo ale našli hygienici skladované při pokojové teplotě víceméně všude, kde bylo místo.

"Vzhledem ke zjištěným nedostatkům bylo s provozovatelem zahájeno řízení, byla mu nařízena okamžitá likvidace potravin s prošlým datem použitelnosti, potravin neznámého původu a potravinového odpadu. Dále byl provozovateli pozastaven výkon činnosti do doby odstranění závad. Provozovatel projevil maximální součinnost a veškeré nedostatky neprodleně odstranil. Za zjištěné nedostatky byla provozovateli uložena finanční sankce," uzavřela hygiena.

V první galerii se můžete podívat na stav vývařovny při kontrole a v druhé, jak vypadala po odstranění nedostatků:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz