Naše Česko

Češi mají stále větší zájem o zahrádky. Města jich ale tolik nemají

Češi mají stále větší zájem o zahrádky. Města jich ale tolik nemají
Ilusrační foto Zdroj: Getty Images

V Česku je již dlouhodobě velký zájem o zahrádky. Většina měst, která tyto pozemky vlastní a pronajímá, tak eviduje enormní zájem. Počet takových zahrádek je ale omezený a jejich navýšení je pro města složité z důvodu nedostatku místa.

Pořizování parcel pro další zahrádky je pro většinu obcí složité, situaci nezlepšuje ani fakt, že na jednu zahrádku připadá mnohdy i pár desítek zájemců. Města se potýkají hlavně s nedostatkem místa pro realizaci tolik žádaných zahrádek.

"Pokud je volná zahrádka, připadá na ni v průměru zhruba 20 zájemců. Rozšiřování počtu zahrádek České Budějovice v plánu nemají, protože není kde," uvedla pro TN.cz ekonomka z Majetkového odboru v Českých Budějovicích Šárka Talířová.

Podobná situace je i v Jihlavě. "Město by i chtělo, protože je o to velký zájem, ale bohužel není kde. Spíš se na těchto parcelách, které byly původně určené k zahradničení, staví," přiblížila z Majetkového odboru města Jihlavy Dagmar Cahová.

Související obsah

Jednou z mála výjimek je město Třebíč. To bude 30. května rozprodávat pozemky, které budou sloužit jako zahrady v nové zahrádkářské kolonii Šárka. "Město Třebíč bude prodávat formou elektronických aukcí 24 pozemků pro zřízení nových zahrad v zahrádkářské kolonii Šárka. Pozemky mají rozlohu od 407 do 565 metrů čtverečních. Vyvolávací ceny pozemků jsou od 290 do 394 tisíc korun," uvedlo město na svých stránkách.

Proti rozprodávání těchto pozemků je naopak Liberec. "Město si schválilo, že takovéto pozemky, určené k zahradničení, nebude prodávat, ale pouze pronajímat. V minulosti byl také zájem o rozšíření pozemků, ale pokud vím, žádný posun kolem toho zatím nebyl," uvedla referentka Odboru majetkové správy pro Liberec Pavla Coufalová.

Kroky ke zlepšení situace udělali letos zastupitelé v Brně. Ti společně s Územním sdružením Českého zahrádkářského svazu souhlasili se zpracováním investičních záměrů na zřízení tří zahrádkářských osad v městské části Brno-Tuřany.

"V lokalitě u letiště vznikne 13 zahrádek a 20 ploch pro sdílené zahradničení, v oblasti Dvorska II to bude 78 zahrádek a 52 ploch pro sdílené zahradničení, v lokalitě Dvorska III zřídíme 132 zahrádek. Celkově se jedná o plochu 10,8 hektaru nových osad. Své místo zde najdou lidé, kteří v budoucnu o zahrádku přijdou, členové Českého zahrádkářského svazu i noví zájemci, kteří mají trvalý pobyt v Brně. Se samotnou realizací počítáme mezi lety 2023 a 2024," řekl 1. náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

Mezi Čechy je obrovský zájem o koupi pozemků v zahrádkářských koloniích (04/2022):

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz