Domácí

Zájem o koupi nemovitostí rapidně klesá. Češi chtějí raději do pronájmu

Realitní kanceláře u nás hlásí skokový úbytek zájemců o koupi nemovitostí. Ekonomové to přičítají zvyšujícím se úrokovým sazbám hypoték a vysoké inflaci. I přes menší zájem ovšem ceny nemovitostí stále rostou, ale to by se prý mohlo brzy změnit. Zájem Čechů se podle makléřů přesouvá od vlastního bydlení k pronájmům.

Byt 3kk, 70 metrů čtverečných v Praze na Hájích. Ještě loni by se na něj přišlo podívat zhruba 20 zájemců. Od začátku roku jich ale začalo ubývat. "Dnes je to pět až deset lidí. Dříve se běžně byt prodával zhruba tři měsíce, dnes to je dvojnásobek," uvedl realitní makléř Rudolf Čumpelík.

"Ten pokles začal být razantnější v době, kdy se naplno začaly projevovat zvýšené úrokové sazby, ceny energií, do toho konflikt na Ukrajině. Hodně lidí vyčkává, co bude. Na tom trhu panuje daleko větší nejistota," sdělil předseda Realitní komory ČR Martin Sitár.

Související obsah

"Jak je inflace výrazná, tak lidé mají málo peněz. Navíc zdražují dramaticky hypotéky a zpřísňují se podmínky pro hypotéky," má jasno ekonom Lukáš Kovanda.

I když zájem o koupi nemovitosti má v poslední době čím dál tím menší počet lidí, ceny bytů ani domů neklesají. "Cena nemovitostí nadále stoupá, ale sledujeme, že se ten růst velice zpomaluje a nelze vyloučit, že dojde až k nějaké stagnaci cen nemovitostí," doplnil Kovanda.

"Ceny nemovitostí do jisté míry odráží stav ekonomiky s určitým zpožděním. V tuhle chvíli ceny nemovitostí skutečně neklesají. Ale tím, že se snižuje objem těch obchodů, tak se dá předpokládat, že ten trend by se mohl otočit," očekává Sitár.

Naopak s lidmi, kteří si shánějí pronájem, se v poslední době doslova roztrhl pytel. Podle realitních makléřů bude zájemců o pronájem bytů dál přibývat, což by mohlo hnát ceny nájemného nahoru.

ls, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz