Domácí

Řeku Bílinu zbarvila chemikálie. Povodí Ohře simulovalo ekologickou havárii

Povodí Ohře simulovalo ve středu ekologickou havárii na řece Bílině v severních Čechách. Do vody vypustili speciální nezávadnou barevnou chemikálii a odborníci budou sledovat, jak se po řece šíří. Simulací chtějí předejít problémům, které se objevily předloni po ekologické havárii na řece Bečvě, kde uhynuly tuny ryb.

Červený prášek se za chvíli změní v chemikálii, která by mohla kdekoho zmást. Je vidět na hladině řeky a bude putovat přibližně 50 kilometrů daleko. Látka je neškodná, díky několika senzorům pak budou odborníci vědět, jak se po řece šíří.

"Do vody se vsype červené barvivo, které je zcela neškodné, a pomocí soustavy devíti čidel, které jsou rozmístěny níže na toku, se bude sledovat, jak rychle a v jaké koncentraci ta látka bude postupovat. Při současném průtoku počítáme, že ta látka do Labe dorazí za dva dny," má jasno havarijní technik z Povodí Ohře Jindřich Hönig.

Související obsah

Podobný systém už funguje na Labi a Vltavě, teď poprvé se ale začal rozšiřovat na menší toky. A začalo se na Bílině, protože v jejím okolí je řada průmyslových podniků.

Pokud by na řece nastala ekologická havárie, Povodí Ohře bude díky zkoušce přesně vědět, jak a kde co nejrychleji reagovat, aby se šíření chemikálií zabránilo co nejrychleji.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz