Domácí

Zeman povolil Čechům bojovat na Ukrajině. Odjet může 103 dobrovolníků

Zeman povolil Čechům bojovat na Ukrajině. Odjet může 103 dobrovolníků
Prezident Miloš Zeman Zdroj: TN LIVE

Prezident republiky Miloš Zeman povolil vstup Čechům do ukrajinské armády. Dobrovolníkům, kteří odjedou bojovat do války na Ukrajině, tak nehrozí tresty. Rozhodnutí musí ještě spolupodepsat premiér.

Miloš Zeman povolil ve středu českým občanům odjet bojovat na Ukrajinu. Povolení se týká 103 Čechů, kteří si podali žádost o povolení bojovat v souladu se zákonem o branné povinnosti. Na twitteru to oznámil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Čechům, kteří si o výjimku požádali, zaručuje povolení beztrestnost. Bez něj je totiž účast v ozbrojených silách cizí země trestná. Bojovníkům v zahraničí hrozí i pětileté tresty. Dřívější udělení výjimky ze zákona nebylo proveditelné zejména kvůli velkému množství žadatelů. O možnost bojovat na Ukrajině se po začátku války přihlásilo přibližně 300 Čechů.

Související obsah

Prezidentovo rozhodnutí musí ještě podepsat premiér Petr Fiala (ODS), aby vešlo definitivně v platnost. Ten se s Milošem Zemanem již v březnu dohodl, že žadatelům o odchod do války umožní beztrestnost. Neočekává se tedy, že se Fiala proti Zemanovu rozhodnutí postaví.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz