Ekonomika

Velká Británie bojuje s ekonomickou krizí. Miliony lidí nemají ani na jídlo

Více než dva miliony Britů nemají dostatek financí na to, aby se mohly najíst každý den. Náklady na živobytí se i na ostrovech za poslední měsíce rapidně zvýšily. A kromě potravin rostou také ceny energií nebo nájmů. Tamní vláda už přislíbila lidem pomoc ve výši 650 miliard korun. Britské banky ale předpovídají, že inflace dál poroste a finanční balíček nebude stačit.

Koupit si jídlo nebo předepsané léky. To je volba, kterou každý den musí řešit milióny lidí ve Velké Británii. Rostoucí náklady zahnaly obyvatele ostrovů do kouta. "Vždy doufám, že bude všechno v pohodě. Ale jsem z toho nervózní. Nejhorší je jídlo, je šíleně drahé," má jasno obyvatelka Británie Grainne Connollyová.

Lidé se čím dál tím častěji obrací na potravinové banky. Humanitární pracovníci si ale všímají, že opadl zájem o potraviny, které se musí vařit nebo skladovat v mrazáku. Britové se totiž spotřebiče kvůli rostoucím cenám energií snaží používat co nejméně.

Související obsah

A i když na energiích možná šetří, s nájmem to jde těžko. Každých sedm minut někdo ve Spojeném království zjistí, že už si nedokáže platit střechu nad hlavou. "Lidé nám volají ve chvíli, kdy jsou na pokraji sil. Z ničeho nic se jejich situace prostě změní a nemohou si to dovolit. Musí si vybrat mezi teplem, jídlem nebo nájmem," vysvětlil Nathan Murtagh z linky pomoci pro bydlení.

Inflace tak jen více prohlubuje rozdíl mezi bohatými a chudými, který je už tak v Británii obrovský. Jen pro představu, 10 % nejbohatších domácností vlastní téměř polovinu veškerého britského jmění. Kdežto nejchudších 50 %, tedy polovina tamní populace, má k dispozici pouhých devět procent.

Britská vláda chce minimálně do konce roku 2023 přispívat chudým na energie nebo snížit cla na dovoz pohonných hmot. Zda bude ale mnohamiliardový balíček stačit, není jisté. Boj s rostoucími náklady na žití bude jednou z letošních priorit parlamentu. Zmínil to i princ Charles v řeči zahajující další jednací období. "Prioritou vlády Jejího veličenstva je růst a posílení ekonomiky a pomoc se snižováním nákladů na žití rodin," sdělil princ Charles.

A zatímco si někteří nemohou dovolit ani základní potraviny, ti bohatší si ve velkém objednávají letní dovolené. Jen v dubnu vzrostl v Británii zájem o letenky o téměř 20 %.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz