Zahraničí

Potraviny zdraží až o 37 %, varuje Světová banka. Řadě Čechů hrozí chudoba

Potraviny zdraží až o 37 %, varuje Světová banka. Řadě Čechů hrozí chudoba
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Nastupující potravinová krize by v mnoha chudších státech mohla znamenat humanitární katastrofu. Před tou varoval prezident Světové banky David Malpass. Zároveň uvedl, že kvůli válce na Ukrajině zdraží potraviny až o 37 %. Ekonomové varovali, že kvůli rostoucím cenám stoupne podíl domácností, kterým hrozí život pod hranicí chudoby.

Podle Světové banky potravinová krize nejvíce dolehne na ty nejchudší, kteří budou méně jíst a mít méně peněz na všechno ostatní, včetně placení školného. Prezident banky David Malpass v rozhovoru pro BBC uvedl, že pokud se krizi nepodaří zastavit, hrozí chudoba a podvýživa 100 milionům lidí.

"Je to lidská katastrofa, která znamená horší dostupnost potravin. Zároveň se to stává politickým tématem pro vlády, které s tím nemohou nic dělat, nezavinily to a zároveň vidí, jak ceny rostou," uvedl Malpass.

Související obsah

Ceny se zvyšují prakticky u všeho. Světová banka navíc počítá s tím, že kvůli válce na Ukrajině zdraží potraviny až o 37 %. "Ovlivňuje to potraviny všeho druhu, oleje, obilí. Růst cen se odráží také u kukuřice. Ta zdražuje, když roste cena pšenice," vysvětlil Malpass.

Se zdražováním musí počítat také Češi, ceny podle odborníků stále porostou. "Zdražovat se bude i nadále a po celý zbytek roku. Letos bude každý měsíc dražší než ten loňský," řekl TN.cz ekonom Pavel Peterka.

Odborníci navíc varovali, že řada domácností se může dostat do velkých finančních potíží. "Nejenom kvůli vysokým cenám potravin a energií stoupne podíl domácností, které budou pod hranicí chudoby. Ceny rostou rychleji než příjmy. Částečně to může zmírnit sociální politika. Ta je však často tak administrativně náročná, že pro domácnosti je to mnohdy nepřekonatelná překážka," vysvětlil ekonom David Marek.

"Problémy budou mít zejména zranitelné domácnosti, na které se zapomíná, chudší domácnosti, ty s nižšími příjmy nebo také rodiny, kde se starají o někoho s postižením," doplnil Peterka.

Související obsah

Šéf Světové banky však podotkl, že jídla je ve světě dostatek pro všechny. Vzhledem k situacím v minulosti jsou dokonce velké globální zásoby potravin. Je však potřeba zaměřit se zejména na distribuci, aby se potraviny dostaly tam, kde jsou nejvíce potřeba.

Malpass zároveň apeloval na země, aby nedotovaly produkci potravin nebo se snažily zastropovat jejich ceny. Místo toho je potřeba se zaměřit na zvýšení dodávek hnojiv a potravin po celém světě spolu s cílenou pomocí těm nejchudším.

Lidé si kvůli zdražování pečou vlastní chleba a pěstují zeleninu. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz