Domácí

Stát vyplácí odškodnění za výbuchy ve Vrběticích. Po osmi letech

Stát začal s vyplácením odškodného lidem, kteří žijí v okolí zničených vrbětických muničních skladů. Dvě budovy v areálu na podzim roku 2014 rozmetaly mohutné exploze. Lidé v okolí se museli několikrát evakuovat, někteří měli poškozené domy.

Exploze vyděsily stovky obyvatel okolních obcí. Areál poté hlídala armáda i policisté. Tlaková vlna mnoha lidem poškodila domy. Ti se sice hned pustili do oprav, na peníze od státu ale čekali marně. Teprve teď jim chodí na účty.

"Stála jsem u šuplíku a jak ta vlna přišla, tak jsem se dostala na gauč i přes zavřená okna a sama nevím jak," vzpomíná na exploze paní Marie. I ona už dostala kompenzaci. Strachu se ale nikdy nezbaví.

Související obsah

Pyrotechnici dlouhé měsíce čistili od nevybuchlé munice okolí zničeného areálu, pole, louky i lesy. O odškodnění se přihlásilo přes 8 600 obyvatel. "Z těch žádosti jsme vyhověli už více než osmi tisícům lidí a vyplatili na účty přes 286 milionů korun," uvedl mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška.

Odškodnění už dostaly i obce. Nejvíce Vrbětice, a to 116 milionů korun, což se rovná obecnímu rozpočtu na čtyři roky. Teď tam staví inženýrské sítě k novým pozemkům, cyklostezku a opraví i koupaliště. Horší je to ale s dopadením viníků. Podle české rozvědky jsou za útoky na muniční sklady dva ruští agenti. Moskva to odmítá.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz