Domácí

Budou kvůli Vrběticím padat další hlavy? Tučnou odměnu přiklepli i starostovi

Budou kvůli Vrběticím padat další hlavy? Tučnou odměnu přiklepli i starostovi
Starosta Zdeněk Hověžák Zdroj: Zdeněk Němec / MAFRA / Profimedia

Europoslanec a advokát Stanislav Polčák přišel kvůli kauze ohledně vyplácení odměn za Vrbětice o post místopředsedy Starostů a nezávislých (STAN). Židle se ale začíná kývat i pod dalším členem hnutí, starostou Vlachovic. Podle informací TV Nova radní Zdeňku Hověžákovi odhlasovali speciální prémii ve výši 1,16 milionů korun. Musejí ale vymyslet, jak to udělat. Zákon podobné odměny neumožňuje. Šéf hnutí Vít Rakušan už se vyjádřil v tom smyslu, že pokud si někdo takové částky nárokuje, nemá ve straně co dělat.

Europoslanec Stanislav Polčák není jediným politikem ze Starostů a nezávislých (STAN), který si měl přijít na tučné finanční odměny za pomoc při získávání odškodnění po výbuchu muničních skladů ve Vrběticích. Jak se nyní ukázalo, v kauze finančního odškodnění figuruje i starosta Vlachovic Zdeněk Hověžák.

TN.cz na tuto skutečnost upozornil muž seznámený s průběhy jednání členů tamní rady. "Pan starosta si řekl o odměnu do 1,2 milionu, když to zaokrouhlím nahoru," upozornil.

Místostarosta obce tvrdí, že částku navrhli sami radní. Chtěli ho ocenit za to, že jim pomohl od státu získat nečekaně vysoké odškodnění za výbuch ve vrbětickém skladu munice. Dodal, že za posledních osm let údajně Hověžák nedostal prakticky žádnou odměnu. Nyní si má přijít na 1,16 milionů korun, tedy procento ze 116 milionů korun, které obec na odškodnění získala.

"Zastupitelstvo tuto částku zahrnulo do rozpočtu a vlastně schválí rozpočet. Samozřejmě my dál budeme řešit, jakým způsobem budeme pracovat s odměnou, protože ze zákona o obcích můžeme vyplatit maximálně odměnu ve výši dvou měsíčních platů," sdělil TV Nova místostarosta Vlachovic Ladislav Obadal.

Související obsah

TV Nova se pokoušela získat i reakci starosty. Telefon ale nezvedal. Ke kauze se mezitím vyjádřil ministr vnitra a předseda hnutí STAN Vít Rakušan. ​​"Jakákoli odměna starostovi by musela být schválena zvláštním usnesením a nikoliv v této výši, to by byl protiprávní akt. Pokud o tomto kdokoli jenom uvažoval a někdo si myslel, že něco takového je možné, tak nemá v hnutí STAN nic dělat," prohlásil během čtvrtečního zasedání Sněmovny.

Není tak vyloučeno, že v hnutí STAN budou padat další hlavy. Stanislav Polčák už kvůli kauze přišel o post místopředsedy. Spolu s týmem si měl za pomoc obcím nárokovat téměř osm milionů korun. Odměny se po nátlaku politiků vzdal.

"S ohledem na tlak, kterému jsou vystaveni kolegové starostové z dotčených obcí, jsem se rozhodl od uzavřených smluv odstoupit, obce jimi tedy nebudou dále vázány. Po pečlivém zvážení všech okolností jsem se také rozhodl rezignovat na funkci místopředsedy hnutí STAN. Jsem si totiž vědom, že nepravdivá teze, provize ze zákona, velmi poškozuje naše hnutí, jehož dobré jméno a práce mých kolegů mi vždycky ležela nejvíce na mysli," oznámil Polčák.

Přišel tak o peníze i křeslo ve vládním hnutí. "Každý zodpovědný předseda politické strany má chtít, aby z takových chyb lidé vyvodili svoji vlastní politickou odpovědnost," pronesl v reakci na to Rakušan.

Po výbuchu muničních skladů ve Vrběticích si obce rozdělily skoro 310 milionů korun. Advokát si za svou pomoc měl poté říci o 2,5 % z částky, upozornil portál Seznam Zprávy. Politik na sociálních sítích uvedl, že odměnu mu starostové nabídli sami.

Stanislav Polčák rezignoval:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz