Zahraničí

Američanka koupila levně v bazaru sochu. Busta pocházela ze starého Říma

Američanka koupila levně v bazaru sochu. Busta pocházela ze starého Říma
Busta ze starého Říma | Zdroj: Muzeum umění San Antonio

Nečekaně dobrý obchod učinila žena z Texasu. V obchodě charity si koupila za v přepočtu zhruba 800 korun bustu z bílého kamene. Nyní se ale ukázalo, že jde o historickou sochu z dob starého Říma, která si našla cestu až do Ameriky.

Před čtyřmi lety koupila v charitativním obchodě Goodwill v Texasu Laura Youngová zdánlivě obyčejnou mramorovou bustu. Cenu sochy tehdy majitel obchodu vyčíslil na zhruba 800 korun. Skutečnou cenu Youngová, která je sběratelkou umění, zjistila až později.

Jak se totiž ukázalo, do obchodu v texaském Austinu se zatoulala socha, jejíž kořeny sahají až do starého Říma. Podle odhadů archeologů pravděpodobně vyobrazuje syna Pompeia Velikého, současníka a rivala slavného Julia Caesara. S nejvyšší pravděpodobností tak pochází z prvního století před naším letopočtem.

Související obsah

Busta se přes Atlantský oceán s nejvyšší pravděpodobností dostala v průběhu druhé světové války. Tehdy se totiž ztratila ze sbírky, která náležela bavorskému králi Ludwigu I. Pravděpodobně si ji odvezl jako válečnou kořist z Německa nějaký americký voják.

Sochu v současnosti vystavuje muzeum v San Antoniu, kde nějaký čas zůstane. Pak se vrátí zpět do sbírek v Německu. "Samozřejmě mě mrzí, že jsem si sochu nemohla nechat nebo ji prodat. Jsem ale ráda, že jsem mohla být součástí její dlouhé a komplikované historie," řekla podle agentury AP Youngová.

Celou bustu si můžete prohlédnout zde:

Busta ze starého Říma | Zdroj: Muzeum umění San Antonio
TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz