Zahraničí

Američanka koupila levně v bazaru sochu. Busta pocházela ze starého Říma

Američanka koupila levně v bazaru sochu. Busta pocházela ze starého Říma
Busta ze starého Říma Zdroj: Muzeum umění San Antonio

Nečekaně dobrý obchod učinila žena z Texasu. V obchodě charity si koupila za v přepočtu zhruba 800 korun bustu z bílého kamene. Nyní se ale ukázalo, že jde o historickou sochu z dob starého Říma, která si našla cestu až do Ameriky.

Před čtyřmi lety koupila v charitativním obchodě Goodwill v Texasu Laura Youngová zdánlivě obyčejnou mramorovou bustu. Cenu sochy tehdy majitel obchodu vyčíslil na zhruba 800 korun. Skutečnou cenu Youngová, která je sběratelkou umění, zjistila až později.

Jak se totiž ukázalo, do obchodu v texaském Austinu se zatoulala socha, jejíž kořeny sahají až do starého Říma. Podle odhadů archeologů pravděpodobně vyobrazuje syna Pompeia Velikého, současníka a rivala slavného Julia Caesara. S nejvyšší pravděpodobností tak pochází z prvního století před naším letopočtem.

Související obsah

Busta se přes Atlantský oceán s nejvyšší pravděpodobností dostala v průběhu druhé světové války. Tehdy se totiž ztratila ze sbírky, která náležela bavorskému králi Ludwigu I. Pravděpodobně si ji odvezl jako válečnou kořist z Německa nějaký americký voják.

Sochu v současnosti vystavuje muzeum v San Antoniu, kde nějaký čas zůstane. Pak se vrátí zpět do sbírek v Německu. "Samozřejmě mě mrzí, že jsem si sochu nemohla nechat nebo ji prodat. Jsem ale ráda, že jsem mohla být součástí její dlouhé a komplikované historie," řekla podle agentury AP Youngová.

Celou bustu si můžete prohlédnout zde:

Busta ze starého Říma Zdroj: Muzeum umění San Antonio
TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru nemocnice v Senegalu zahynulo 11 novorozenců

Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, asi 120 km východně od hlavního města Dakaru zemřelo 11 novorozenců, oznámil ve středu bez dalších podrobností na svém Twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguere na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Krátká zpráva

Zelenskyj promluví k českému parlamentu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl k českému parlamentu promluvit 15. června. Po schůzce vedení obou komor to oznámila šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Poslanci a senátoři si projev ukrajinského prezidenta poslechnou ve svých sídlech.

Píše se na Deník.cz