Zahraničí

Za zřícení domu na Floridě by rodiny obětí měly dostat miliardu dolarů

Za zřícení domu na Floridě by rodiny obětí měly dostat miliardu dolarů
Zřícený dům na Floridě Zdroj: Profimedia

Rodiny obětí a poškození při zřícení bytového domu na Floridě, během něhož zahynulo 98 lidí, by měli dostat odškodné v celkové výši 997 milionů dolarů (zhruba 23,6 miliardy korun). Jejich právník o dohodě ve středu informoval soud, který hromadnou žalobu projednává.

Dvanáctipodlažní budova v Surfside u Miami se částečně zřítila loni v červnu, poslední tělo našli záchranáři v hromadě trosek až po měsíci. Při neštěstí bylo zničeno 55 ze 136 bytů.

"Jsem šokován tímto výsledkem. Myslím si, že je to fantastické," řekl podle agentury AP soudce Michael Hanzman, který má případ na starosti.

Dohodu o vyrovnání nečekaně předložil soudu při rutinním slyšení k případu žalobce Harley S. Tropin. Odškodné zaplatí pojišťovny i developerská společnost, která měla při stavbě sousedního věžáku narušit statiku budovy. A firma, která prověřovala stav bytového domu a zjistila značné nedostatky ve stavu konstrukce.

Související obsah

Vyrovnání hodlá soudce schválit do 24. června, kdy má uplynout rok od tragické události, uvedla televize ABC.

Neštěstí vedlo ke zpřísnění kontrol podobných vícepatrových domů na Floridě, které stojí v blízkosti moře, a ke zlepšení jejich hydroizolace.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zeman zamítl vstup Čechů do ukrajinské armády

Prezident Miloš Zeman zamítl žádost 11 Čechů o vstup do ukrajinské armády. Důvodem pro zamítnutí byla zpráva ministerstva obrany, které prezidentovi nedoporučilo povolit těmto Čechům odchod. Zeman už dříve povolil vstup do ukrajinských ozbrojených sil 103 Čechům. Zdůraznil však, že není možné udělit plošné povolení.

Krátká zpráva

Vznik nového stanového městečka

V Praze vznikne nové stanové městečko pro uprchlíky z Ukrajiny s kapacitou pro 150 lidí. Vznik městečka naplánoval pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) spolu s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN). Městečko má vyrůst na zasíťovaném pozemku České pošty v Malešicích. První uprchlíci se tam budou stěhovat 31. května.

Píše se na Deník.cz