Zajímavosti

Překvapivé zjištění. Snížení znečištění ovzduší má nechtěné následky

Překvapivé zjištění. Snížení znečištění ovzduší má nechtěné následky
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Po desetiletí Evropa a Spojené státy věnovaly úsilí ke snížení znečištění ovzduší, což je dobré pro planetu i lidské zdraví. Přineslo to ale i jeden nezamýšlený důsledek, který není zrovna žádoucí. Snížení aerosolu nad Atlantikem vedlo k výraznému nárůstu počtu hurikánů.

Za poslední čtyři desetiletí aerosoly, tedy drobné částice znečišťující ovzduší, klesly o 50 %. To vedlo ke 33% nárůstu počtu tropických cyklón v severním Atlantiku. S překvapivým zjištěním přišla studie publikovaná ve středu v časopise Science Advances.

"Snížení emisí aerosolů je něco, co je dobré pro lidské zdraví. Na druhou stranu jsme zjistili, že když snížíme emise aerosolů, má to i špatné účinky. A to je aktivita hurikánů," řekl pro CNN Hiro Murakami, hlavní autor studie a vědec z Národního úřadu pro oceán a atmosféru.

Související obsah

​Výsledky výzkumu zároveň ukázaly, že v Indii a Číně, kde emise aerosolů stouply za 40 let o 40 %, počet tropických cyklón klesl o 14 %. Čím je tento fenomén způsoben? Snížení znečištění ovzduší zřejmě přispělo k tomu, že oceán může absorbovat více slunečního světla, což vede k vyšší teplotě mořské hladiny. Následkem toho je pak větší množství bouří.

Murakami upozorňuje, že výsledky jeho studie neznamenají, že bychom měli usilovat o čistější ovzduší. Snižování emisí aerosolů přirovnává k situaci, kdy člověk přestává kouřit. Svému zdraví tím prospěje, může se vyhnout rakovině a dalším nemocem. V některých případech ale odvykání přináší i nežádoucí účinky, jako je stres nebo přibývání na váze.

"Snížení aerosolu může vést k lepšímu zdraví, ale na druhé straně se zvyšuje riziko hurikánů. Dobré věci doprovázejí špatné. Je to něco jako výhody a nevýhody," shrnul Murakami.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru nemocnice v Senegalu zahynulo 11 novorozenců

Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, asi 120 km východně od hlavního města Dakaru zemřelo 11 novorozenců, oznámil ve středu bez dalších podrobností na svém Twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguere na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Krátká zpráva

Zelenskyj promluví k českému parlamentu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl k českému parlamentu promluvit 15. června. Po schůzce vedení obou komor to oznámila šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Poslanci a senátoři si projev ukrajinského prezidenta poslechnou ve svých sídlech.

Píše se na Deník.cz