Zajímavosti

Nad lidstvem visí hrozba další pandemie. Je to kvůli změnám klimatu, tvrdí vědci

Nad lidstvem visí hrozba další pandemie. Je to kvůli změnám klimatu, tvrdí vědci
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Na problém globálního oteplování se upozorňuje už dlouho. Kromě zvyšujících se hladin moří nebo extrémního počasí s sebou klimatické změny přinášejí i hrozbu vypuknutí další pandemie. Volně žijící zvířata totiž budou nucena přesouvat se do jiných oblastí a pravděpodobně budou více v kontaktu s lidskou populací. Výrazně se tak zvýší riziko přenosu nových virů na člověka.

Souvislost mezi změnou klimatu a přenosem virů popsal v nové studii, publikované v odborném časopise Nature, tým vědců z Georgetownské univerzity. Provedli první komplexní posouzení toho, jak globální oteplování změní strukturu viromu u savců. Ti budou nuceni se v důsledku změn přesouvat ze svých stávajících stanovišť do nových.

Vědci předpokládají, že až se poprvé potkají s jinými druhy savců, budou mezi sebou sdílet tisíce virů. To je velká příležitost pro kmeny virů, jako je například ebola nebo koronavirus, aby se objevily v oblastech, kam zatím nepronikly. Migrací zvířat se jim to může podařit.

Související obsah

​Budeme tak zřejmě svědky nových zoonóz, tedy infekcí přenosných mezi zvířaty a lidmi. Už nyní mezi ně patří velké množství virů, které způsobují například vzteklinu, ebolu nebo covid-19. Patogenů ohrožujících lidi bude s postupujícím globálním oteplováním přibývat.

Riziko v hustě zalidněných oblastech

Obavy vzbuzuje především skutečnost, že se zvířata budou pravděpodobně přesouvat do oblastí, které jsou hustě zalidněné, čímž vzniknou nová ohniska možné nákazy. Dopad zvyšování teplot vědci pozorují hlavně na netopýrech, kteří patří do jediného řádu savců schopného létat, a tím pádem i snadno urazit velké vzdálenosti a šířit nejvíce virů.

Související obsah

​Viry se podle vědců začínají šířit mezi různými hostitelskými druhy nebývalou rychlostí. Dopady klimatických změn na lidské zdraví tak mohou být ohromující. "Není přesně jasné, jak tyto nové viry mohou ovlivnit dotčené druhy, ale je pravděpodobné, že mnohé z nich představují riziko pro ochranu přírody a umožní vznik nových ohnisek u lidí," upozorňuje biolog Gregory Albery, jeden z autorů studie.

"Jsme blíže předpovědi a prevenci příští pandemie než kdykoli předtím. Je to velký krok. Teď musíme začít pracovat na té těžší polovině problému," uvedl hlavní autor studie Colin Carlson z Centra pro globální zdravotní vědu a bezpečnost. Aby mohli předvídat vliv nových virů na člověka, musí vědci více sledovat přenos virů mezi zvířaty.

Výsledky výzkumu naznačují, že klimatické změny budou největším rizikovým faktorem pro vznik nových nemocí.

Pandemie koronaviru není u konce. Nově nakažené hlásí Čína, Německo nebo Rakousko (3/2022):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz