Zahraničí

Emotivní vzkaz z Azovstalu. Ukrajinský velitel požádal miliardáře Muska o pomoc

Emotivní vzkaz z Azovstalu. Ukrajinský velitel požádal miliardáře Muska o pomoc
Elon Musk Zdroj: Profimedia

Z obklíčené ocelárny Azovstal v Mariupolu poslal přes twitter Serhij Volyna, ukrajinský velitel 36. brigády, emotivní vzkaz americkému miliardáři Elonu Muskovi. Požádal ho o jakoukoliv pomoc, která by mohla dostat vojáky z obklíčení.

Ukrajinský velitel 36. námořní brigády Serhij Volyna, který je stále se svou jednotkou v obklíčené ocelárně Azovstal v Mariupolu, požádal v noci na čtvrtek Elona Muska o pomoc. Kvůli této prosbě si dokonce založil účet na twitteru.

"Elone Musku, lidé říkají, že pocházíte z jiné planety, abyste naučil lidi věřit v nemožné. Naše planety jsou vedle sebe, protože žiji tam, kde je téměř nemožné přežít," napsal Volyna nejbohatšímu muži světa.

Související obsah

Podle Yahoo News se více než tisícovka vojáků stále ukrývá před ruskými okupanty v labyrintu bunkrů a tunelů rozlehlé továrny. Velká část z nich je navíc raněna. "Pomozte nám dostat se z Azovstalu do bezpečí. Když ne vy, tak kdo," prosí velitel.

V obklíčené továrně by už měli být vojáci sami. Ženy, děti a starší lidé byli totiž postupně evakuováni z obleženého místa v rámci humanitární mise koordinované OSN a Červeným křížem.

Související obsah

Twitter, který miliardář koupil za zhruba jeden bilion korun, zaznamenal velký nárůst nových uživatelů. Důvodem zvýšeného počtu zájemců o služby sociálních sítí je hlavně válka na Ukrajině.

Majitel Tesly už v dubnu Ukrajině jednou pomohl. Tehdy zareagoval na ukrajinskou žádost o internetovou službu aktivací své satelitní širokopásmové služby Starlink. Poslal také zařízení, které pomáhá přinést signál i do oblastí poničených ruskými útoky.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz