Domácí

Záškrt v Česku: Objevil se první případ po téměř 30 letech

Na Vysočině se potvrdila raritní forma záškrtu. Nakazila se jím žena, pravděpodobně od domácího zvířete. Ve čtvrtek o tom informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). Poslední případ záškrtu se v Česku objevil v roce 1995.

Národní referenční laboratoř (NRL) pro pertusi a difterii SZÚ odhalila raritní formu záškrtu (difterie) u pacientky v Kraji Vysočina. Žena s jiným chronickým onemocněním se záškrtem nakazila pravděpodobně od domácího zvířete, které rodina chovala. Státní zdravotní ústav o tom informoval na svém webu.

"Je namístě uklidnit veřejnost, protože jde opravdu o raritní případ. V České republice je mezi povinná očkování zařazeno právě i očkování proti záškrtu a máme dobře proočkovanou populaci," uvedla ředitelka SZÚ Barbora Macková.

Případem nákazy se zabývají krajští hygienici. "Po nahlášení pozitivního laboratorního výsledku jsme okamžitě zahájili epidemiologické šetření. To spočívá ve zjišťování zdroje infekce a cesty přenosu a dohledávání všech rizikových kontaktů, které s pacientkou byly ve styku," uvedl Jan Pečinka, ředitel Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina.

Související obsah

​Kontakty nakažené ženy nyní sledují svůj zdravotní stav a jsou v péči praktického lékaře. "Podrobí se klinickému vyšetření a nasopharyngeálnímu odběru (výtěr z nosu) ," doplnila Hana Pavlasová, ředitelka Odboru protiepidemického KHS Kraje Vysočina.

Záškrt se přenáší po kontaktu s bacilonosičem, může jím být i zvíře. Infekce se šíří kapénkami, ale vzácně i stykem s kontaminovanými předměty. Záškrt může mít různé klinické formy a v případě, že je včas odhalen, se dá dobře léčit podáním antibiotik.

Související obsah

​Onemocnění většinou začíná horečkou, slabostí, bolením v krku a na sliznici se objevují běložlutá napadená místa, která není možné odstranit bez porušení tkáně. Vyskytují se také otoky krku. V případě, že se onemocnění nezačne léčit včas, se toxin dostane do krve a poškodí buňky srdce, ledvin a nervová vlákna.

Nosní forma infekce se projevuje krvavou či hnisavou sekrecí a pablánami v nosní sliznici. Při kožním záškrtu se objevují nebolestivé otoky a vředy, které se špatně hojí. Vyskytuje se v zemích, kde je nízká proočkovanost.

V Česku je očkování na záškrt povinné, proti nemoci se začalo očkovat v roce 1946. Poslední zaznamenaný případ pochází z roku 1995. Naposledy na tuto nemoc v Československu zemřeli lidé v roce 1969.

O tématu promluvila ve vysílání TN LIVE vedoucí Národní referenční laboratoře Jana Zavadilová:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

FBI překazila vraždu bývalého prezidenta Bushe

Americká FBI zatkla Iráčana žijícího v Ohiu, který plánoval vraždu bývalého prezidenta George W. Bushe, za jehož vlády zahájily USA válku v Iráku. Muž, identifikovaný jako Shihab Ahmed Shihab, si mapoval Bushovu rezidenci v Dallasu a chtěl do Spojených států propašovat čtyři komplice. FBI ho odhalila díky informátorům.

Krátká zpráva

Severní Korea odpálila po odletu Bidena tři balistické rakety

Severokorejský režim odpálil nejméně tři balistické rakety, které dopadly do moře směrem k Japonsku. Stalo se tak jen pár hodin poté, co z návštěvy jihovýchodní Asie odletěl americký prezident Joe Biden. Ten se svým jihokorejským protějškem mimo jiné jednal o případném rozšíření vojenských cvičení k odstrašení severokorejských jaderných hrozeb. Cvičný odpal byl již 17. letošním testem raketových sil diktátora Kim Čong-una.

Píše se na Deník.cz